
Избрано 04.07.2025 17:07 Снимка: АР/БТА
Как ще се отрази "Големият красив закон" на Тръмп на американците?
Характерната за американския президент данъчна и разходна политика не е популярна дори в собствената му партия
След като месеци наред оказваше натиск върху колеги от Републиканската партия, законопроектът "Един голям красив законопроект" на Доналд Тръмп беше приет и в двете камари на Конгреса на САЩ и сега е на бюрото на президента, за да бъде подписан и превърнат в закон.
Законопроектът представлява критичен законодателен етап и политическа победа за президента на САЩ. Голяма част от втория му мандат досега е белязана от изпълнителни заповеди , които са президентски инструкции със силата на закони, но не се нуждаят от одобрението на Конгреса. Но приемането на този важен законопроект за разходите и данъците от Конгреса ще финансира огромна част от неговите предизборни обещания.
"Мисля, че в политически план това е победа за Доналд Тръмп, той може да посочи някакъв законодателен успех за своята програма", каза Стивън Уебстър, политолог от Университета на Индиана в Блумингтън.
Тръмп поиска Камарата на представителите да приеме законопроекта, който той да подпише до 4 юли, намеквайки за желанието си за обиколка на победата, посветена на Деня на независимостта.
"Някои хора не харесват законопроекта заради съкращенията в част от американската система за здравеопазване и социална сигурност", каза Питър Лоуг, политически анализатор в университета "Джордж Вашингтон" във Вашингтон, окръг Колумбия.
"Някои хора не харесват законодателството, защото то добавя огромна сума към дълга на САЩ. То е невероятно скъпо."
И така, какво има в "Закона за един голям красив законопроект"?
Големият законопроект е голям опит да се изпълни дългият списък с предизборни обещания на Тръмп.
Това включва комбинация от данъчни облекчения за физически лица и предприятия, огромни парични инжекции в имиграционния контрол, увеличени военни разходи и увеличаване на стимулите за изкопаеми горива.
Има и промени в допустимостта за здравни и социални програми и прекратяване на някои от инициативите за климатичен преход, въведени от бившия президент Джо Байдън.
Не е изненадващо, че победителите са политически области, които са били в основата на мантрата на Тръмп "Америка на първо място".
Общо 178 милиарда долара (около 150 милиарда евро) ще бъдат изразходвани за програми, предназначени да ограничат имиграцията, включително възобновяване на строителството на граничната стена на Тръмп с Мексико, както и за осигуряване на персонал и ресурси за граничната полиция, имиграционните преследвания, задържанията и криминалните разследвания.
Около 153 милиарда долара ще бъдат изразходвани за отбрана: корабостроене, противоракетна отбрана, ядрени оръжия и подкрепа на военната помощ на границата.
И след като обеща да "пробивай, бейби, пробивай" по време на кампанията си и в победната си реч - призив за увеличаване на добива на изкопаеми горива - законопроектът едновременно ще стимулира проучването и износа на газ, като същевременно ще сложи край на отстъпките и стимулите за електрически превозни средства , чиста енергия и програми за намаляване на емисиите.
Предвидени са и данъчни облекчения от около 4,5 трилиона долара (3,8 трилиона евро) за физически лица и фирми, които включват обещанията на Тръмп да спре облагането с данъци на бакшишите и извънредния труд.
"Нищо в този законопроект не би трябвало да е изненадващо", каза Логе. "Той обещава да похарчи много пари за справяне с имиграционните проблеми в САЩ... ще похарчи огромна сума пари за укрепване на нашата имиграционна система и за откриване и депортиране на хора, които са тук без надлежно разрешение. Това е като цяло популярно сред много хора."
Голяма сметка, но не е красива за всеки
И в двете камари републиканските лидери бяха принудени да балансират исканията на възразяващите - тези, които са недоволни от мерките, съдържащи се в законопроекта.
Дългът е основен проблем за фискалните консерватори. Независими анализатори прогнозират, че около 3,4 трилиона долара (2,3 трилиона евро) ще бъдат добавени към националния дълг на САЩ през следващото десетилетие заради законопроекта. Лимитът на дълга е увеличен с 5 трилиона долара.
Безпокойството около дълга в Капитолия се отрази и навън, най-вече от бившия съюзник на Тръмп Илон Мъск.
Преди Сенатът да приеме законопроекта, най-богатият човек в света и най-големият донор на президентската кампания на Тръмп заплаши да издигне кандидати срещу републиканците, които подкрепят мерките, по време на предстоящите първични избори и стигна дотам, че да предложи да създаде своя собствена "Американска партия" в опозиция .
"Мисля, че партията вероятно ще се затрудни да обясни как добавянето на три и половина трилиона долара към националния дълг е в съответствие с обявената им цел да подредят фискалното състояние на страната", каза Уебстър.
Законопроектът е и непопулярен сред обществеността.
Според анкета на университета Куинипиак от края на юни, 55% от американските избиратели са против законопроекта, а 29% го подкрепят (останалите не са изразили мнение). Около две трети от републиканските избиратели са "за". Анализатори, с които DW разговаря, казват, че когато съдържанието на законопроекта е склонно да бъде обяснено на избирателите, включително на републиканците, подкрепата намалява.
Промените в здравните и социалните програми вероятно ще играят основна роля.
Според независимата Бюджетна служба на Конгреса, новите правила за допустимост, особено за схемата Medicaid , която разширява здравното покритие за хора с ниски доходи, и програмата за хранителна помощ SNAP, биха могли да доведат до загуба на здравно осигуряване за милиони хора до 2034 г. Общо над 1 трилион долара са били съкратени от здравни мерки.
"Става въпрос за около 17 милиона, които биха загубили покритие", каза Елизабет Райт Бурак, старши сътрудник в Центъра за деца и семейства към Университета Джорджтаун, безпартиен изследователски център.
"Дори да има някакъв вид данъчни или други облекчения, ако губите здравноосигурителното си покритие или губите помощта си за хранене, това е удар върху [личния] ви край."
Това би могло да засегне и важни части от базата на Тръмп в движението "Maga", включително работещи американци, които са му обърнали подкрепата през последното десетилетие.
Въпреки че много от промените в здравните програми са направени заради това, което Тръмп нарече мащабни "измами и злоупотреби" в рамките на обществената здравна инфраструктура на САЩ, много експерти твърдят, че предполагаемият опит за намаляване на мазнините от здравните инициативи е хакване на мускулите.
"В Medicaid няма много "тлъстини"", каза Райт Бурак. "Разбира се, има неща, които биха могли да се подобрят, но по-голямата част от тези пари вече отиват за здравни услуги."
Текстът е публикуван в DW
Още по темата
![]() |
1 | 2.09157 |
![]() |
1 | 2.26658 |
![]() |
10 | 3.86497 |
![]() |
100 | 4.16476 |
![]() |
1 | 1.66002 |
Последни новини
- 19:34 Тръмп планира ММА боеве в Белия дом догодина по случай 250 години от създаването на САЩ
- 19:26 Прокуратурата поиска до 8 г. и 9 месеца затвор за Имамоглу по обвинението за фалшива диплома
- 19:19 Вотът на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен ще е на 10 юли
- 19:12 Делян Пеевски категоричен: Избори ще има, след като изтекат 4-те години мандат!
- 19:04 Най-малко 47 души са ранени след катастрофа на два градски автобуса в Атина
- 18:55 Задържаха мъж за хулигански прояви на протеста в София
- 18:48 АФП: Тръмп жъне успех след успех както в САЩ, така и в международен план
- 18:41 Вулкан изригна в Япония след земетресението, предсказано от тяхната Баба Ванга