Бейби бум в Германия след пандемията

ЕС и Свят 19.06.2021 19:43 Снимка: ДНЕС+

Бейби бум в Германия след пандемията

През март 2021 г. в Германия са се родили толкова бебета, колкото не са се появявали на бял свят повече от 20 години. По данни на Федералния статистически институт, през март са родени почти 66 000 деца – за последно са били толкова през 1998 г. Само година по-рано броят им е бил с 10% по-малко, пише „Дойче веле“. Подобен малък бейби бум се наблюдава не само в Германия, но и в по-голямата част от европейските държави. Броят на родените през март бебета е по-висок от обичайното. Все още няма данни за всички европейски страни, но в Румъния, например, раждаемостта се е увеличила с 15%, в Естония и Литва – с 13%, а в Нидерландия, Финландия и Унгария – с 10%.

В други страни като Испания, Франция или Белгия, които бяха засегнати особено силно от пандемията от коронавирус, не се забелязва такова сериозно увеличение, но поне първоначално резкият спад на раждаемостта там се стабилизира. Какви са причините за това нарастване? От научна гледна точка може само да се гадае какво е довело до този своеобразен бейби-бум: Ако се вземат предвид деветте месеца на бременността, това съвпада с облекчаването на мерките след първата вълна от коронавирус. През май миналата година изглеждаше, че най-лошото вече е зад гърба ни, случаите намаляват, а лятото чука на вратата. От статистическа гледна точка увеличението е свързано във времето с платото след първата вълна на коронавирусната пандемия в Германия и облекчаването на мерките от началото на май 2020 г. Но истинските причини за бейби-бума все още трябва да бъдат проучени. След края на отхлабването на мерките стана по-лесно хората да се срещат беше по-лесно да се срещнете или да се запознават. От друга страна, заключването предлагаше на много двойки, които искаха да имат деца, повече време за общуване.

Никакво желание за деца по време на криза По време на криза раждаемостта дърпа сериозно назад – нещо, което се наблюдаваше и по време на корона кризата. Смята се, че основните причини са икономическа и социална несигурност или дори страх от бъдещето. Двойките във финансови нужди могат да отложат във времето желанието си да имат деца. Това се видя много ясно в САЩ, където раждаемостта спадна след финансовата криза през 2007 г. Корона кризата добави допълнителни предизвикателства, които също може да са причина за спада в раждаемостта или за стагнацията. Към тях може да се прибавят страхът от разболяване, стресиращото заключване или липса на възможности за полагане на грижи за децата. Очаква ли се подобен ефект след девет месеца? В някои части на света изглежда, че най-лошото вече е отминало, стойностите на заболеваемостта значително падат, степента на ваксинация се увеличава и строгите ограничения могат да бъдат премахнати.

След почти безкрайна фаза на блокиране с все по-строги правила, с настъпването на лятото се връщат радостта и увереността. Интересно, не само от статистическа гледна точка, дали това ще се отрази отново след девет месеца, т.е. през пролетта на 2022 г., с друго значително увеличение на раждаемостта?

CHF CHF 1 2.0157
GBP GBP 1 2.29711
RON RON 10 3.93132
TRY TRY 100 5.55291
USD USD 1 1.80012