ЕС и Свят 07.06.2021 17:32 Снимка: ДНЕС+
Байдън не успява да възстанови имиджа на САЩ във Франция и Германия
Репутацията на САЩ като водеща световна сила е пострадала във Франция и Германия заради управлението от страна на Вашингтон на COVID-19 пандемията, която уби близо 600 000 американци. Това показва ново социологическо проучване, цитирано от "Ройтерс".
В навечерието на пътуването на президента Джо Байдън до Европа, проучването на Германския фонд "Маршал" и фондация "Бертелсман" е установило, че той не е възвърнал позицията на САЩ, каквато тя беше преди COVID-19. Репутацията на Китай леко се е повишила.
Според американски изследователски статии, публикувани на 26 март, САЩ при предшественика на Байдън Доналд Тръмп са могли да избегнат близо 400 000 смъртни случая с по-ефективна стратегия.
"Първите три месеца от управлението на Байдън не засегнаха френските и германските възгледи за влиянието на САЩ в света", се казва в изследването на възгледите в 11 страни, като се допълва: "Тези числа са в съответствие с резултатите от проучването през 2020 г., които са спаднали с около 10 процента от числата преди пандемията, в полза на Китай."
Това се сравнява с възприятието в самите САЩ, че влиянието на САЩ в чужбина се е увеличило.
Байдън предприема първото си европейско турне като президент в сряда, за да присъства на срещите на високо равнище на Г7, НАТО и Европейския съюз. Той е изправен пред предизвикателството да поправи трансатлантическите отношения, увредени от Тръмп, чието оттегляне от международни споразумения и острата критика към НАТО подкопаха европейската вяра във Вашингтон.
Само 51% от германците виждат САЩ като надежден партньор, увеличавайки се до 60% във Франция, 67% във Великобритания и 76% в Полша. По-малко от една четвърт от турците се доверяват на САЩ. Повечето американци смятат Европейския съюз за надежден партньор, става ясно от проучването.
По-голямата част от анкетираните все пак смятат, че САЩ трябва да участват в отбраната и сигурността на Европа, с изключение на Швеция, където възгледите са разделени, и Турция.
Проведено онлайн между 29 март и 13 април, в допитването са участвали 1000 възрастни във всяка от 11-те страни - Канада, Франция, Германия, Италия, Холандия, Полша, Испания, Швеция, Турция, Великобритания и САЩ./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 01:12 Хороскоп за вторник, 23 юни 2026 г.
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.