Байдън бърза да скрепи партньорството с Япония и Южна Корея

ЕС и Свят 16.11.2024 16:58 Снимка: ДНЕС+

Байдън бърза да скрепи партньорството с Япония и Южна Корея

Президентът на САЩ Джо Байдън се срещна с лидерите на Япония и Южна Корея, съобщава "Ройтерс".

Тримата се опитваха да затвърдят дипломатическия си напредък преди встъпването в длъжност на новата администрация на Тръмп, за която мнозина се опасяват, че може да разруши съюзите по света.

Срещата между Вашингтон и двама от най-близките му азиатски съюзници беше проведена, тъй като се очаква отношенията на САЩ с Пекин да станат все по-конфронтационни след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп на 20 януари, предвид обещанията му за рязко повишаване на митата, което може да попречи на китайската икономика.

Разполагането на севернокорейски войски в Русия, както и програмата за ядрени оръжия на Пхенян и неясните перспективи за мирно разрешаване на продължилия десетилетия конфликт с Южна Корея също повишават напрежението в Азия.

"Япония, Република Корея и Съединените щати категорично осъждат решенията на лидерите на КНДР и Русия за опасно разширяване на агресивната война на Русия в Украйна", се посочва в съвместно изявление.

Срещата в кулоарите на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Лима, Перу, за първи път събра лично Байдън, южнокорейския президент Юн Сук-йол и японския премиер Шигеру Ишиба, който встъпи в длъжност през октомври.

След срещата трите страни обявиха създаването на Тристранен секретариат, предназначен да формализира отношенията им и да се увери, че това не е просто "поредица от срещи", обяви съветникът по националната сигурност Джейк Съливан.

Да бъдат накарани Южна Корея и Япония да работят заедно, се смята за едно от дипломатическите постижения на предстоящия край на четиригодишния президентски мандат на Байдън. Двете страни имат дълга история на взаимна неприязън, произтичаща от суровото колониално управление на Япония в Корея от 1910-1945 г.

Байдън смята близките отношения между трите страни за защита срещу агресивните стъпки на Китай в региона - мнение, което Пекин отхвърля. Вчера Юн се срещна с китайския президент Си Дзинпин, Ишиба и Байдън също ще проведат лична среща със Си по време на срещата на върха на АТИС.

"Наистина вярвам, че сътрудничеството на нашите страни ще бъде в основата на мира и стабилността в Индо-Тихоокеанския регион за много години напред", заяви Байдън в началото на тристранната среща.

Трите страни се ангажираха с по-нататъшно напредване на сътрудничеството с Филипините в редица критични сектори, включително пристанища, енергетика и транспорт.

Ангажиментът на Тръмп към тристранната работа е открит въпрос в региона предвид подхода на новоизбрания президент "Америка на първо място", опасенията относно финансовата и военна подкрепа на САЩ за традиционните съюзници и дипломатическото му посещение в Северна Корея през първия му мандат.

"Преходите исторически са периоди от време, когато КНДР е предприела провокативни действия, както преди, така и след прехода от един президент към друг", отчете Съливан. "Не мисля, че можем да разчитаме на период на тишина с КНДР".

CHF CHF 1 2.08311
GBP GBP 1 2.34357
RON RON 10 3.92989
TRY TRY 100 5.36882
USD USD 1 1.84809