Балтажи: Има мобилизирани българи в украинската войска – четирима са загинали!
ЕС и Свят 29.08.2014 18:09
Има мобилизирани българи в украинската войска – четирима са загинали има и ранени. Това каза в интервю за „Фокус” извънредният и пълномощен посланик на Украйна в България Н. Пр. Микола Балтажи.
„Имам редовни контакти с представителите на българската общност в Украйна. В местата, където компактно живеят украинските българи в момента няма военни действия”, посочи Балтажи. „
Самите българи са притеснени, естествено, от тази агресия, която се извършва от страна на Русия. Те не могат като граждани, като една толерантна част на украинското общество, да бъдат равнодушни към събитията, които в момента се развиват там”, допълни той. Относно това дали има мобилизирани българи, които са в състава на украинската армия и в момента воюват в Източна Украйна.
Балтажи обясни: „Да, има такива българи, които взимат участие в антитерористичната операция, има и доброволци. Онзи ден научих, че четирима от тях са загинали, за голямо съжаление, има и ранени. Искам да отбележа, че българите, както и украинците, не искаха тази война - те искат мир”.
„Те искат той да се възстанови на украинска земя, да се работи, да се съзидава, а не да се разрушава, да се върви спокойно към един достоен живот. Истината е, че не ние нападнахме Русия, а обратното – Руската федерация, игнорирайки всички международни норми на международното право, двустранни спогодби, игнорирайки морала - всичко заедно. И то под един митичен предлог нападна Украйна”, добави Н. Пр. Микола Балтажи. „Сигурен съм, че докато украинците извоюват тяхната, нашата независимост, териториална цялост и свобода на много висока цена - ние ще победим. Искам да пожелая живот и здраве, пазете се. Мирът е най-важното нещо”, каза Балтажи. /БЛИЦ
„Имам редовни контакти с представителите на българската общност в Украйна. В местата, където компактно живеят украинските българи в момента няма военни действия”, посочи Балтажи. „
Самите българи са притеснени, естествено, от тази агресия, която се извършва от страна на Русия. Те не могат като граждани, като една толерантна част на украинското общество, да бъдат равнодушни към събитията, които в момента се развиват там”, допълни той. Относно това дали има мобилизирани българи, които са в състава на украинската армия и в момента воюват в Източна Украйна.
Балтажи обясни: „Да, има такива българи, които взимат участие в антитерористичната операция, има и доброволци. Онзи ден научих, че четирима от тях са загинали, за голямо съжаление, има и ранени. Искам да отбележа, че българите, както и украинците, не искаха тази война - те искат мир”.
„Те искат той да се възстанови на украинска земя, да се работи, да се съзидава, а не да се разрушава, да се върви спокойно към един достоен живот. Истината е, че не ние нападнахме Русия, а обратното – Руската федерация, игнорирайки всички международни норми на международното право, двустранни спогодби, игнорирайки морала - всичко заедно. И то под един митичен предлог нападна Украйна”, добави Н. Пр. Микола Балтажи. „Сигурен съм, че докато украинците извоюват тяхната, нашата независимост, териториална цялост и свобода на много висока цена - ние ще победим. Искам да пожелая живот и здраве, пазете се. Мирът е най-важното нещо”, каза Балтажи. /БЛИЦ
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.
- 18:47 НАСА вижда огромен потенциал за добив на ресурси от най-голямата луна на Сатурн