Армения и Азербайджан са близо до мирно споразумение

ЕС и Свят 01.09.2024 09:58 Снимка: ДНЕС+

Армения и Азербайджан са близо до мирно споразумение

Армения и Азербайджан са близо до мирно споразумние, пише Politico. Преди ден двете страни обявиха, че са подписали споразумение за съвместна комисия, която ще вземе решение за определянето на общата им граница.

Армения и Азербайджан потвърдиха, че дългоочакваното споразумение, което може да донесе мир в Южен Кавказ след конфликта, продължил десетилетия между тях, е в своята заключителна фаза.

На пресконференция в събота арменският премиер Никол Пашинян обяви, че правителството му е направило официално предложение на Азербайджан да подпише мирен договор, след като прецени, че е постигнат достатъчен напредък по ключовите въпроси, дебатирани в двустранните им преговори през последните месеци.

"В последния проект на мирния договор имаме 17 точки, като 13 от тях, включително преамбюла, са напълно съгласувани", уточни Пашинян.

Ето защо ние предлагаме следното - да вземем всички съгласувани точки и формулировки и да ги подпишем като мирен договор, обяви арменският премиер.

От Politico припомнят, че двете съседни държави имаха редица конфликти през последните години. Единият от тях беше заради Нагорни Карабах, а другия заради спорове в рамките на международно признатите граници на Армения.

След като след разгарянето на конфликта в края на 2022 г. в Армения беше разположена мисия на ЕС за наблюдение, Ереван настоя за оттеглянето на руските гранични части, разположени там след разпадането на Съветския съюз.

Ръководителят на отдела за външна политика в администрацията на президента на Азербайджан, Хикмет Хаджиев, потвърди пред POLITICO, че в двустранните преговори има напредък. Той добави, че споразумението за съвместната гранична комисия трябва да се приеме като достатъчно основание за изтеглянето на контингента на ЕС.

Баку се противопоставя на мисията от Брюксел с аргумента, че тя само увеличава риска от конфликт. Миналия септември Азербайджан започна офанзива, за да си върне Нагорни Карабах, който беше контролиран от етническото арменско население след войната, последвала разпадането на СССР. Руските гранични части, които имат ролята на миротворци, в конкретния случай стояха някак безучастно, и заради това почти всички от 100 000 жители на планинския регион бяха принудени да избягат в Армения, коментират от Politico.

Politico напомнят, че през последните години ЕС засилва политическите си връзки с Армения, тъй като страната се отдалечава от сферата на влияние на Москва. В същото време Брюксел поддържа и близки отношения с Азербайджан. През 2022 г. председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отлетя за Баку, за да подпише споразумение за увеличаване на износа на газ от богатата на изкопаеми горива нация като част от усилията за диверсификация от руската енергия.

CHF CHF 1 2.10667
GBP GBP 1 2.36055
RON RON 10 3.92942
TRY TRY 100 5.31188
USD USD 1 1.84844