“Ал Кайда“ критикува Турция

ЕС и Свят 15.08.2010 16:37

Дясната ръка на Осама Бин Ладен и терорист номер 2 в ”Ал Кайда” Айман ал Зауахири разкритикува връзките, които Турция поддържа с Израел и ролята й в Афганистан.
В 20-минутен аудио запис, разпространен от ислямистки сайтове, ал Зауахири настоява Турция да спре участието си в избиването на мюсюлмани в Афганистан и сътрудничеството си с Израел. Турските власти от една страна показват симпатия към палестинците, правят изявления в този смисъл и изпращат помощи.

Но в действителност признават Израел, търгуват с него, организират съвместни военни учения и обменят информация. Промяната ще настъпи, когато турският народ поиска от правителството си да спре сътрудничеството си с Израел и престане да изпраща войници, които да убиват мюсюлмани в Афганистан, казва Айман ал Зауахири. Автентичността на записа засега не може да бъде потвърдена.

Турция поддържа 1835 военнослужещи в състава на ИСАФ – Международната сила за подкрепа на сигурността в Афганистан - и ръководи смесени части от бойци и технически персонал, участващи във възстановяването на една от афганистанските провинции. Айман ал Зауахири е вторият след Осама бин Ладен в йерархията на “Ал Кайда“. Вашингтон обяви награда от 25 милиона долара за залавянето му. /АФП-БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355