България 14.02.2026 13:04 Снимка: ДНЕС+
Желязков за Анадолската агенция: Партньорството с Турция е изключително важно за постигане на мир
Българският премиер в оставка Росен Желязков заяви, че сътрудничеството с Турция носи стратегическа важност за региона, предаде Анадолската агенция.
"Днес светът жадува за мир. За нас партньорството с Турция е изключително важно ... за установяване на мир", посочи той в Мюнхен за турската национална новинарска агенция.
Желязков отбеляза, че и двете страни са ангажирани с дипломатически инициативи, свързани с Близкия изток.
"Затова мисля, че с Турция ние сме много добър пример за това как партньорството между съседни страни може да улесни и насърчи мирния процес в света", добави той.
Във връзка с дискусиите около Европа на „две скорости“ Росен Желязков заяви, че инициативата е до голяма степен неправилно разбрана и се отнася по-скоро до интеграцията на капиталовите пазари, отколкото до политически разделения в рамките на блока.
Европейските лидери предложиха „съюз на две скорости“ като най-бързия начин за преодоляване на политическата безизходица, блокираща ключови икономически реформи, насочени към съживяване на европейската икономика, отбелязва Анадолската агенция.
„Мисля, че тази инициатива не е много добре разбрана“, каза Росен Желязков, обяснявайки, че страните, готови да участват в опростяването и разширяването на капиталовите пазари, могат да продължат напред, а другите могат да се присъединят по-късно.
Той подчерта, че участието зависи от готовността, а не от различията между държавите членки, и добави, че подходът „е много специфичен въпрос, който не би нарушил европейската цялост и Европейския съюз у дома“.
По отношение на Близкия изток Желязков заяви, че България поддържа отношения както с Израел, така и с Палестина, и счита, че балансираното ангажиране може да допринесе за облекчаване на напрежението.
„И двете държави са много важни за ... смекчаване на всички враждебни нагласи, които съществуват, защото трябва да установим мир и да насърчаваме мира“, каза той.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:29 Русия нарече "пиар сензация" великденското примирие на Зеленски
- 09:23 Украйна е получила над 193 млрд. евро помощ от ЕС от началото на войната
- 09:16 Доц. Киселова: Правителството да се оттегли от споразумението с Украйна
- 09:08 И вторият сондаж в блока „Хан Аспарух" в българската акватория на Черно море не откри газ
- 09:00 Иран опроверга Тръмп - не иска спиране на огъня: Изявленията му са неверни и напълно неоснователни
- 08:53 Полицаят спасил увисналото от балкон дете: Казвах, че ще му купя шоколад - само да не се пуска
- 08:45 Споразумението с Украйна: Почти всеки ред започва с "България се задължава"
- 08:37 Прокурорската колегия на ВСС не разгледа искането на Янкулов за отстраняването на Сарафов