Земеделското министерство стартира процедурата за 24 нови ракетни площадки срещу градушки

България 19.06.2024 18:41 Снимка: ДНЕС+

Земеделското министерство стартира процедурата за 24 нови ракетни площадки срещу градушки

За ефективна борба с градушките и опазване на земеделската продукция Министерството на земеделието и храните стартира процедура за изграждане на 24 нови ракетни площадки. Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов на среща с браншови организации на производители.

Министър Тахов посочи, че е извършен обстоен анализ от Изпълнителна агенция "Борба с градушките" (ИАБГ) и се предвижда изграждане на площадки и в райони, където към момента няма защита, допълва БНТ.

Към Регионалната дирекция за борба с градушките в Старо село, област Сливен, се предвижда да бъдат изградени още 7 ракетни площадки, а към Регионалната дирекция за борба с градушките в Долни Дъбник, област Плевен, още 4 ракетни площадки.

Министърът на земеделието информира също така, че е възложен и пълен анализ за максимално разширяване обхвата на градозащита на територията на страна.

Земеделските производители коментираха претърпените щети върху селскостопански площи и оранжерии, както и причините да има незастраховани площи. В тази връзка участниците в срещата обсъдиха възможностите за изграждането на консолидиран платежен механизъм за компенсиране на производителите при форсмажорни обстоятелства.

 

Министър Тахов припомни, че до момента са подадени 3 пъти повече заявления по схемата за държавна помощ за застраховане на селскостопанска продукция, спрямо същия период на миналата година.

"Работи се интензивно по оценката на щетите на базата на подадените заявления от земеделците", каза министърът на земеделието и храните.

Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов информира за проведените срещи с Министерството на транспорта и РВД, на които са обсъдени казусите с ограничения за обработка на градоопасни облаци по самолетния способ.

Държавата започва обсъждането на възможностите за изграждането на консолидиран платежен механизъм за компенсиране на производителите при форсмажорни обстоятелства. Това стана ясно на срещата в Министерството на земеделието и храните, в която участва и председателят на Български фермерски съюз (БФС) Георги Стоянов.

Фондът трябва да действа освен при градушки, които унищожават земеделската продукция, но и при наводнения и суша, заяви председателят на БФС Георги Стоянов. "В подобна трудна ситуация, земеделските производители имат нужда именно от навременна помощ и съдействие", коментира той.

Според него трябва да се създаде работеща система за обезщетение и на тези земеделски стопани, чиито загуби са в количество и качество водещо до невъзможност за реализация на продукцията, макар и да не са претърпели 100 процента щета и пропаднали площи.

Целият бранш и МЗХ започва да работи по изработването на ефективен механизъм, посредством който да се осигури защита на всички стопани, претърпели подобни загуби, като ще се черпи опит от Европа. Вариантите са гаранционен фонд със застраховки и държавна помощ.

Български фермерски съюз предлага като част от възможните решения за преодоляване на проблемите, създаване на специален гаранционен фонд от държавата или по примера на Австрия - солидарна застрахователна система, с процентно участие в застрахователната вноска както от земеделските стопани, така и от държавния бюджет.

CHF CHF 1 2.10372
GBP GBP 1 2.35742
RON RON 10 3.93037
TRY TRY 100 5.35046
USD USD 1 1.88242