България 06.08.2026 14:17 Снимка: БТА
Започва изграждането на космически и отбранителен център на летище "Доброславци"
Най-сетне ще започнем изграждането на това, за което говоря от 2020 г. - национален център за наблюдение, координация и управление по данни от космоса, така че българската държава да може да ръководи важни процеси в различни обществено-икономически сфери. Това заяви премиерът Румен Радев пред журналисти на летище "Доброславци", където е предвидено изграждането на "Високотехнологичен индустриален парк и космически и отбранителен развоен център - Доброславци".
Ще се изгради високотехнологичен индустриален парк с фокус върху космическите технологии, отбранителната индустрия и индустриите на бъдещето, каза премиерът. Този проект ще даде тласък на общините в региона, допълни Радев, цитиран от БТА.
Пистата ще запази своята функционалност и ще бъде ремонтирана и удължена. Тя ще остане и като база за подготовка на Национална служба за охрана (НСО), каза още Радев.
Това, което се случва тук, е събирателен образ на икономическата политика на правителството - инвестиции в икономиката на знанието и във високотехнологични производства, обобщи премиерът. Той изрази надежда, че по такъв начин България ще се превърне от страна, "която консумира технологии" в такава, която ги създава.
По думите му успехът на проекта ще зависи не толкова от обема на инвестициите и създадените работни места, колкото от това, че ще позволи развитие и задържане на талантливите българи

Проектът е много сложен и голям, опитваме се да направим най-големия развоен космически център и център за отбрана и развой на военноотбранителни системи в Европа, каза управителят на "Ендуросат" Райчо Райчев. Първата фаза ще продължи три години, като ще възстановим изцяло летателната способност на пистата, ще направим огромна зелена зона и ще направим първата част от индустриалния парк, посочи Райчев.

Той обясни, че новото поколение сателити на компанията е успешно и се доближава като маса на самолет "Боинг 737", което изисква такъв голям терен като летище "Доброславци". Амбицията е да направим цялото сглобяване, тестовете и квалификацията на нашите най-нови сателити, за които вече имаме клиенти, каза Райчев. Той добави, че в плана се предвижда и център за развой и образование. Райчев припомни, че в България има магистратура за космически инженеринг и технологии, а целта е завършилите тази специалност студенти да бъдат събрани на едно място в кампус.

Кметът на район "Нови Искър" Владислав Владимиров каза, че реализирането на проекта на територията на района и по-специално в село Доброславци, е повод за изключителна гордост.

По думите му летището е било изоставено прекалено дълго време, а предстоящата инвестиция ще даде тласък на развитието на района чрез разкриване на нови работни места и ще вдъхне нов живот на пространството, което години наред е било оставено да се саморазрушава.

В отговор на журналистически въпрос дали протоколът от замразяването на договора с "Боташ" ще стане публично известен, премиерът отговори: "Обърнете се към търговските дружества - само те имат правото, ако решат, да публикуват".
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:02 Под 10% от арестуваните за купуване на гласове на последните избори са обвинени
- 14:54 Австралия купува американски ракети за изтребителите си за над 500 млн. долара
- 14:49 30-годишен с „Порше" опитал да избяга от полицейска проверка и нарочно блъснал патрулка
- 14:46 Следващият Джеймс Бонд няма да прилича на Даниел Крейг
- 14:40 Киев с подробности за разбития с ГДБОП канал към ЕС и ареста на украински наркобос
- 14:33 Над 40 на сто от горските масиви в Атика са изгорели през последните десет години
- 14:25 Положението вече е критично! Епидемията от ебола в ДР Конго навлиза в нова фаза
- 14:17 Започва изграждането на космически и отбранителен център на летище "Доброславци"