
България 30.01.2025 10:02 Снимка: ДНЕС+
Забраната за реклама и продажба на вейпове и производни влиза в здравната комисия в НС
Държавата ще забрани със закон рекламата, предлагането и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози, включително на електронни цигари, вейпове, дъвки, бонбони и шоколади с такива вещества.
Това е записано в проект на решение, който ще бъде разгледан на първото заседание на здравната комисия в 51-вото Народно събрание. В началото на годината 14-годишно момче загина при падане от висок етаж на сграда, след употреба на вейп с наркотично вещество.
Вносителите на проекта предлагат в едномесечен срок от приемането на решението – министрите на вътрешните работи и на здравеопазването да предложат законодателни промени, с които да се въведе посочената забрана. В същия срок от МВР трябва да подготвят списък на всички интернет сайтове, които рекламират и продават продукти с наркотични вещества, включително електронни цигари, вейпове, дъвки, бонбони, шоколади.
Органите на реда трябва да предприемат действия за спиране на публикуването на такава реклама или на достъпа до тези сайтове.
Едномесечен е и срокът, в който пред депутатите трябва да бъдат представени данни за всички извършени до момента проверки за реклама и продажба на такива продукти и резултатите от тях.
Предвижда се и създаването на специално звено в МВР, което денонощно ще следи спазването на забраната.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09336 |
![]() |
1 | 2.29208 |
![]() |
10 | 3.92879 |
![]() |
100 | 4.47071 |
![]() |
1 | 1.72426 |
Последни новини
- 10:34 Отбелязваме 122 години от гибелта на Гоце Делчев. Скопие отказва съвместно честване
- 10:28 Първи тур на президентските избори в Румъния, кандидатите са 11
- 10:22 Мария Захарова: Зеленски директно заплашва лидерите, които отиват в Москва на 9 май
- 10:11 Илияна Йотова за F-16: Когато говорим за българска авиация, вярвам на президента
- 10:02 БЛС: Призоваваме за цивилизована обществена реакция и бързи действия от институциите
- 09:50 Русия започва дело срещу България заради вандалски акт срещу съветски паметник в Камчия
- 09:41 Томислав Дончев: Ще опитаме да убедим ЕК, че България не е готова за либерализация на тока
- 09:32 В началото на май: Храните на едро продължават да поевтиняват