България 14.04.2025 11:54 Снимка: ДНЕС+
Внимавайте какво агнешко и от къде го купувате!
В седмицата на пазаруването за празничната великденска трапеза много важен е контролът на храните. От Българската агенция за безопасност на храните са започнали засилени проверки в търговската мрежа в цялата страна. Целта на тези проверки е засилен контрол на традиционните продукти, които българинът слага на трапезата си по време на Великденските празници. Това заяви в студиото на БНТ д-р Любомир Кулински - директор на дирекция "Контрол на храните" в БАБХ.
"Основно това са произхода и продажбата на агнешко месо, козунаци и яйца, бои за яйца, зелени салати и т.н. Фокусът на нашите служители е насочен по цялата хранителна верига - от кланиците до щанда, от който си купуваме тези продукти. Тази година голямото пазаруване започва през тази седмица, която започва - особено на агнешкото месо, докато при яйцата вече се вижда известно раздвижване, започва малко по-масово пазаруване, което е нормално с оглед на това, че те имат малко по-дълга срок на годност от месото", обясни Кулински.
По думите му, месото на нашия пазар тази година, както и друг път, ще бъде основно охладено и дълбоко замразено.
"Всички търговски обекти доказват с документ наличието на стоката, която е в тях. Там контролът е много строг, защото при агнешкото месо, знаете, че на всяка четвъртинка от трупа има печат. Този печат дава страната на произход, номера на кланицата, в която е закланото животното. Тоест по печата и съпроводителните документи, ако съответстват, ние нямаме основания за по-големи съмнения за някаква нелегална или контрабандна търговия", поясни той.
Любомир Кулински призова преди голямото пазаруване за празниците българските потребители да пазаруват само от одобрени обекти от Агенцията по храните и да не се подлъгват по цените да купуват яйца и агнешко месо на по-ниска цена от нерегламентирани търговци.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:25 Боливия забрани телефоните в училищата
- 15:18 Аркади Шарков: Имаме 1 млн. души, които не плащат здравна вноска
- 15:11 След 1 март пренасочват пациентите на детската хирургия на "Св. Анна" към Терапията
- 15:07 Разследват педофилска мрежа и секта, свързани с тримата мъртви мъже край Петрохан
- 15:03 Евростат: Голяма част от българите не са в състояние да поддържат домовете си адекватно топли
- 14:54 В Кнежа тази сутрин е измерена температура от близо минус 14 градуса
- 14:47 Нова техника за справяне с бедствия ще има в 245 общини по проект на социалното министерство
- 14:42 НСИ: 0,7% е инфлацията за януари, годишната - 3%