
България 08.04.2025 14:37 Снимка: ДНЕС+
Владимир Иванов, ДКСБТ: Агнешкото е на цените от миналата година
Агнешкото е на цените от миналата година, има достатъчно българско, ще има и внос, коментира председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища/ДКСБТ/ Владимир Иванов по Bulgaria ON AIR. Той изтъкна, че българските яйца са с чудесно качество, а козунакът е малко по-скъп - пет до десет процента.
По думите му всеки може да си позволи да плати с 1,20 лв. повече и да употреби високо качество продукт като българските яйца.
"Проблемът не в пазара. Проблемът е в структурата и начина на прилагане на търговски-производствени практики", категоричен е Иванов.
Той добави, че напояването е огромен проблем, но климатът е най-големият фактор.
"Овощарите в момента имат сериозни проблеми. Каквото и да правим, не можем да се борим с климата. Доста голям проблем в отрасъла е факторът труд", каза още Иванов.
С какаото и кафето се пречупи тенденцията, тръгваме надолу. Проблемът е застопорен. Има проблеми с палмовото и соевото масло, заключи председателят на ДКСБТ.
Шефът на ДКСБТ коментира и факта, че в Гърция определени стоки ще се продават на по-ниски цени за Великден, а у нас такава мярка няма.
"Като ценови равнища имаме по-добри условия от Гърция. Потребителят може да направи доста изгодна потребителска кошница. Ние вечно сме недоволни от каквото и да било. Все още мечтаем за едно време, когато някой трябва да бъде отговорен вместо нас. Нямаме достатъчно крупни структури от гледна точка на производството на плодове и зеленчуци", изтъкна Иванов. Той посочи, че имаме производители на високо равнище, просто трябва да използваме потенциала на държавата, с който "можем да храним 30 млн. души". Според него трябва повече работа и промяна в начина на мислене.
"Очакваме засищане на пазара с листни зеленчуци, които са характерни за Великден. За празника ще имаме наситен пазар с предлагане почти от всичко. Тепърва започва масовото предлагане на български оранжерийни домати и краставици. При тях цените са почти на нивата от миналата година. Зелената салата е с 5 стотинки по-висока средна цена на едро. Пресният картоф започна с много силна цена спрямо миналата година, с близо 100 процента. В рамките на седмица процентите вече са 60", обясни председателят на ДКСБТ.
Иванов е на мнение, че малко по-бавно ще видим спад в цените. В последните години не се презапасяваме с храна преди празниците. Разликата в потребителската кошница е около 7 лева нагоре спрямо 2024 г., ако закупим 27-те основни продукта. Два лева от тези седем идват от пресните картофи, стана ясно от думите му. Свинското и пилешкото месо са с добро предлагане, яйцата са с цени на равнището от миналата година.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.26029 |
![]() |
10 | 3.85803 |
![]() |
100 | 4.03449 |
![]() |
1 | 1.66908 |
Последни новини
- 23:06 Хороскоп за неделя, 14 септември 2025 г.
- 19:24 Взрив в мадридски квартал рани 21 души, трима са в тежко състояние
- 19:11 ФБР търси евентуален съучастник на убиеца на Чарли Кърк
- 18:59 Загуба за Иван Иванов, Финландия ни изравни за купа "Дейвис"
- 18:46 Андрей Райчев: Радев изпусна момента и времето не работи за него
- 18:34 Президентът на Непал обяви предсрочни избори след протестите в страната
- 18:23 Вучич обяви възможни предсрочни избори: Повече не мога да бъда президент
- 18:11 Как да намалим времето за изчакване на багажа ни на летището