Ведомости: Отлагането на "Набуко" – тактическа победа на "Газпром" или икономия на средства
България 18.03.2009 10:14
Понижаването на приоритетността на проекта "Набуко" може да се смята за тактическа победа на "Газпром", а може – за естествена икономия на фона на кризата, се казва в редакторска статия на водещия руски бизнес вестник "Ведомости".
След новогодишния газов конфликт между Русия и Украйна Европейският съюз реши да изразходва в проекти за енергийната сигурност 5 милиарда евро, "Набуко" трябваше да получи 250 милиона. След това сумата бе орязана до 200 милиона, а сега той се лиши от отделната бюджетна статия, попадайки в общия котел на южния енергиен коридор, в рамките на който съществуват няколко проекта.
Основният противник на строителството на "Набуко" – Германия, която ще получава газ чрез тръбопровода " Nord Stream" /акционери – "Газпром" с 51%, германските E.OН и BASF с по 20%, холандската Gasunie с 9%/.
Съмненията по повод на "Набуко" са свързани с напълването на тръбата /иранския газ няма да потече в нея по политически причини; за да попадне туркменски трябва да се построи Транскаспийския газопровод/ и да се осигури транзит /проблемите на сигурността в Грузия и Турция, освен това Турция няма нищо против да поиска преференция за влизането си в ЕС/.
От друга страна, за първия етап на проекта азербайджанският газ е достатъчен, а тръбата под Каспийско море е шест пъти по-къса от "Nord Stream" по дъното на Балтийско море. "Газпром" има още един проект – "Южен поток", който е конкурент на "Набуко" /макар представителите на "Газпром" да отричат конкуренцията/.
Сега "Газпром" може да се чувства победител. Т.е. докато Европа отлага "Набуко" за по-добри времена, "Газпром" както и преди смята двата амбициозни проекта за приоритетни.
Междувременно износът на газ на "Газпром" за Европа е намалял от началото на годината с 40% /спрямо същия период на миналата година/, спада и цената на газа. Свива се потреблението на газ и в Русия. В дългосрочната прогноза потребностите на Европа от газ могат да се окажат значително по-ниски, отколкото по-рано се предвиждаше.
В този контекст решението да се отложи "Набуко" изглежда естествено. "Газпром" може да смята това за усилване на своята монополна позиция на доставчик на газ – наистина, и цената на този монопол ще се окаже много висока. /БГНЕС
След новогодишния газов конфликт между Русия и Украйна Европейският съюз реши да изразходва в проекти за енергийната сигурност 5 милиарда евро, "Набуко" трябваше да получи 250 милиона. След това сумата бе орязана до 200 милиона, а сега той се лиши от отделната бюджетна статия, попадайки в общия котел на южния енергиен коридор, в рамките на който съществуват няколко проекта.
Основният противник на строителството на "Набуко" – Германия, която ще получава газ чрез тръбопровода " Nord Stream" /акционери – "Газпром" с 51%, германските E.OН и BASF с по 20%, холандската Gasunie с 9%/.
Съмненията по повод на "Набуко" са свързани с напълването на тръбата /иранския газ няма да потече в нея по политически причини; за да попадне туркменски трябва да се построи Транскаспийския газопровод/ и да се осигури транзит /проблемите на сигурността в Грузия и Турция, освен това Турция няма нищо против да поиска преференция за влизането си в ЕС/.
От друга страна, за първия етап на проекта азербайджанският газ е достатъчен, а тръбата под Каспийско море е шест пъти по-къса от "Nord Stream" по дъното на Балтийско море. "Газпром" има още един проект – "Южен поток", който е конкурент на "Набуко" /макар представителите на "Газпром" да отричат конкуренцията/.
Сега "Газпром" може да се чувства победител. Т.е. докато Европа отлага "Набуко" за по-добри времена, "Газпром" както и преди смята двата амбициозни проекта за приоритетни.
Междувременно износът на газ на "Газпром" за Европа е намалял от началото на годината с 40% /спрямо същия период на миналата година/, спада и цената на газа. Свива се потреблението на газ и в Русия. В дългосрочната прогноза потребностите на Европа от газ могат да се окажат значително по-ниски, отколкото по-рано се предвиждаше.
В този контекст решението да се отложи "Набуко" изглежда естествено. "Газпром" може да смята това за усилване на своята монополна позиция на доставчик на газ – наистина, и цената на този монопол ще се окаже много висока. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:32 Армията в Уганда дръпна шалтера на водещи медии в страната
- 17:21 Окосената трева не е отпадък - защо е по-добре да я оставим в градината
- 17:08 Паника в Египет - Салах е под въпрос за първия елиминационен мач в историята на страната
- 16:55 Три денонощия след труса извадиха 11-годишно момче, затиснато на 3 м под земята (видео)
- 16:42 18-годишен младежки национал на Венецуела е сред загиналите при земетресенията в страната
- 16:29 Битката на континентите: Европа класира 13 отбора, но процентно не е №1 в груповата фаза
- 16:17 За първи път в България беше оперирано "пеперудено дете"
- 16:06 Близки и ръководството на "Славия" изпратиха загиналия на "Тракия" Мишо и баща му