България 08.09.2024 13:48 Снимка: ДНЕС+
Вече 60 години "Мила Родино" е химн на България
Химнът е утвърден на 8 септември 1964 г. с указ на президиума на Народното събрание
Вече 60 години "Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание.
Създаден е върху основата на патриотичната песен "Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев.
Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.
През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор на първоначалния аранжимент на песента за еднороден хор. След това композиторът Борис Тричков я превръща в завършена хорова композиция със заглавие "Мила Родино", припомня отдел "Справочна" на БТА.
След 10 ноември 1989 г., по време на дебатите за новата конституция, в седмото Велико Народно събрание са направени различни предложения за национален химн, сред които "Шуми Марица" и "Върви народе възродени".
Конституцията на България от 12 юли 1991 г. обявява за национален химн на България песента "Мила Родино", като отпадат последните два куплета и се изпълняват само първият куплет и припевът от химна от 1964 г.
Малко история
След Освобождението на България през 1878 г. национален химн е "Шуми Марица" - по текст на учителя, поет и революционер Никола Живков. Като държавен химн "Шуми Марица" се изпълнява за пръв път през 1885 г. след Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
Изпълнява се след химна "Боже, царя ни пази". През 1912 година писателят Иван Вазов преработва първоначалния текст. Под звуците на марша, българската армия жъне победи в Балканската (1912-1913), Междусъюзническата (1913), Първата (1914-1918) и Втората световна война (1939-1945).
След 9 септември 1944 г. химнът "Боже, царя ни пази" е заменен за кратко с песента "Хей, славяни", а до 1950 г. неофициално като химн се изпълнява масовата песен "Републико наша, здравей" по текст на Крум Пенев и музика на композитора Георги Димитров.
С указ 688 на президиума на Народното събрание от 1950 г. за национален химн е утвърдена песента "Българийо мила, земя на герои" по текст на Никола Фурнаджиев, Младен Исаев и Елисавета Багряна. Музиката е на композиторите Георги Димитров, Георги Златев-Черкин и Светослав Обретенов. Той се изпълнява до 1964 г.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:59 Рюте: Италия разреши 500 американски военни самолета да излетят от нейната територия
- 15:55 Стартира Лятната програма за групови занимания ,,Приключения около света"
- 15:52 ЕС отпусна първите 3,2 млрд. евро от новия заем за Украйна
- 15:45 Цените за строителството на жилища в България са с най-драстичен ръст в ЕС
- 15:41 Специалисти от КСУ-ЦСРИ към фондация „Владиславово“ се учиха на арттерапевтични техники
- 15:37 Лаура Кьовеши: Разследваме измами за над 45 млрд евро от бюджета на ЕС
- 15:30 Още две нови заповеди за събаряне на сгради в Баба Алино
- 15:22 Икономистът Георги Вулджев: Предложеният проектобюджет е стъпка в правилната посока