
България 17.03.2021 19:03 Снимка: ДНЕС+
Ваксина с ниска активност бил по-добрият вариант от тежко протичане на болестта
"Ваксинационният процес не е спрял. Процесът с "АстраЗенека" беше стопиран в разгара на имунизацията на членовете на изборните комисии. Всички, които желаят, ще бъдат обхванати с ваксини на "Пфайзер", има и дози от "Модерна".
Това поясни пред БНР д-р Радосвета Филипова, държавен експерт в Министерството на здравеопазването и секретар на Националния ваксинационен щаб.
Според нея казусът с "Астра Зенека" не е случаен, тъй като ваксините са под засилен режим на наблюдение.
"Всяка реакция се наблюдава, описва се, анализира се. Увеличават се сигналите, което не е ненормален феномен. Но призовавам хората да не правят прибързани заключения. Нека изчакаме Европейската агенция по лекарствата. Ако има съмнения за ваксината, ЕМА ще предложи решение", подчерта д-р Филипова.
По думите ѝ щетите с доверието ще останат, но се надява, че хората ще са разумни и ще предпочетат да се имунизират, отколкото да останат на ръцете на съдбата.
При всички случаи ваксина, дори с ниска активност, е по-добър вариант от тежко протичане на болестта, категоричен е специалистът.
Според Филипова пикът на заболеваемостта не е подходящ период за първична профилактика./БНР
Още по темата
![]() |
1 | 2.07405 |
![]() |
1 | 2.25951 |
![]() |
10 | 3.86222 |
![]() |
100 | 4.13442 |
![]() |
1 | 1.68287 |
Последни новини
- 16:03 Прокуратурата разследва "Сейдж Консултантс" за доставка на оръжие на мексикански картел “Халиско”
- 15:56 Операторът на клиповете с убийства на животни поиска свобода, но съдът отказа
- 15:51 Тръмп отложи с още 90 дни по-високите мита върху вноса на стоки от Китай
- 15:48 Кашони с райски газ откриха в Бургаско
- 15:41 Германия, Румъния и Италия са основните търговски партньори на България в ЕС
- 15:34 Украйна атакува единствения завод за производство на хелий за ракети в Русия
- 15:30 150 състезатели се включиха в 49-ия Международен бридж фестивал „Варна“
- 15:26 Средната брутна месечна заплата расте до 2572 лв. през второто тримесечие