
България 07.10.2023 18:59 Снимка: ДНЕС+
В Троян няма затлъстели деца – общината сама произвежда биопродукти по френски модел
Вече 10 г. местната власт се грижи малките жители да се хранят със 100% храна, добита на място
Създадоха ябълкова и сливова градина, оранжерии и пчелин
Казват, че случайни неща няма. Потвърждение на това е случващото се в Троян - там хранят здравословно малките жители на града, а наскоро е регистриран като първата земеделска община в страната.
Според данни на СЗО 30% от децата в начална училищна възраст в Европа са с наднормено тегло. Едно малко градче във Франция - Моан-Сарту, е решило отдавна този проблем. Децата там се хранят със 100% храна, произведена на място. Французите предават своя опит в Европа, а Троян е един от добрите им ученици.
“Замисълът за собствено производство на плодове и зеленчуци се ражда през ноември 2013 г., когато по инициатива на общинското ръководство в Троян е проведена среща за детското и училищно здравеопазване в общината”, разказва инж. Борис Бояджиев, директор на “Общинска собственост и икономика”.
В дискусионния формат били очертани проблемните теми и възможните решения.
“Първата стъпка бе създаване на обединено хранене на деца - детска млечна кухня и кухня майка за приготвяне на храна за детските градини в общината”, обяснява инж. Бояджиев. Следващата стъпка е развитие на дейности в земеделието и
менажиране на общински земи, които да осигуряват екологично чисти плодове и зеленчуци,
които да се влагат при храненето на децата и уязвимите групи.
През 2017-а общинското ръководство обявява процедура за обмен на добри европейски практики. Интерес предизвикал опитът на френската община Моан-Сарту при осигуряване на биопродукти за децата в детските и учебните заведения на територията й.
Кандидатурата на Троян за партньор в мрежата за обмен на добри практики е одобрена от Моан-Сарту заедно с италианската община Росиниано Маритимо. И така през април 2018 г. проектът тръгва.
“От Моан-Сарту охотно споделиха своя опит в сферата на общинското земеделие, късите вериги за доставка на храни и здравословно хранене на децата и учениците”, допълва инж. Бояджиев.
Като подход за адаптиране на добрата практика в Троян разработват система за собствено производство на зеленчуци и плодове.
Намеренията са за организиране на производство на екологично чисти продукти върху общински земеделски земи, с които да бъдат осигурявани част от продуктите за хранене на деца и уязвими групи, ползващи детски и учебни заведения и социални услуги на територията на общината.
И така през март 2019 г. върху общински имот от 3 дка е създадена ябълкова овощна градина с 556 дръвчета. Общината разполага и със сливова овощна градина с площ от 3 дка.
Година по-късно върху 2 дка е създаден оранжериен комплекс,
включващ 3 оранжерии, две обработваеми полета за открито отглеждане на зеленчуци, обслужваща сграда, две хладилни камери - едната за съхраняване на продукцията от оранжериите и другата за съхраняване на продукцията от овощните градини, между тях с помещение за подготовка на готовата продукция за съхранение.
През 2021 г. е създаден и пчелин от 5 пчелни семейства, едното от които е дарение. Затова от 16 август т.г. Троян вече е регистриран земеделски производител.
Инж. Бояджиев с гордост разказва, че в оранжериите ежегодно през пролетта и есената се произвеждат салати, лук, домати, краставици, пипер, подправки. В откритите обработваеми полета пък растат тиквички, тикви, картофи.
Зеленчуците се отглеждат без изкуствен тор и химикали
Преди всяко засаждане се внася само оборски тор, а препаратите за пръскане, които се използват при необходимост, са био. Сливите се ползват както за прясна консумация, така и за мармалад, без захар и консерванти, затворени и стерилизирани в буркани.
Ябълките се съхраняват в хладилните помещения на оранжерийния комплекс и са за прясна консумация и десерти.
Произведените плодове, зеленчуци и мед се използват за нуждите на детското хранене - предоставят се и на детските градини от общината, които не са обхванати от обединеното хранене, както и на Домашния социален патронаж и Дома за стари хора в с. Добродан.
“Резултатите от тази иновативна за България политика са, че децата от Троян са с много по-добри показатели по отношение на физическо развитие, затлъстяване и диабет от децата в другите общини на област Ловеч - според последния анализ за здравословното състояние на децата от РЗИ”, казва инж. Борис Бояджиев.
Така в общината доказват, че щом нещо искат, го правят. И ако някоя друга община мисли за здравето на децата си, може да заимства техния опит.
![]() |
1 | 2.09718 |
![]() |
1 | 2.25873 |
![]() |
10 | 3.85537 |
![]() |
100 | 4.18744 |
![]() |
1 | 1.68577 |
Последни новини
- 10:08 Тенис кралицата отказа турнир заради преумора
- 09:59 Никола Цолов очаква да е много силен в последните състезания от Формула 3
- 09:51 Варненският аквариум стана на 93 години
- 09:43 Пратиха млада жена зад решетките за грабеж в златарски магазин във Варна
- 09:36 Арестът на Жана Бергендорф: Има данни за няколко престъпления, предстои обвинение
- 09:29 Мобилни кабинети ще преглеждат на отдалечени места
- 09:21 Ограничават движението по участъци от пътен възел „Даскалово“ на АМ „Струма“
- 09:14 Премиерът Росен Желязков ще посети авиобаза „Крумово“