България 31.10.2022 12:45 Снимка: ДНЕС+
Уникална трансплантация у нас: Имплантираха изкуствено сърце на 35-годишен мъж
Екипът на проф. д-р Димитър Петков от Клиниката по сърдечна хирургия към УМБАЛ “Чирков” имплантира успешно изкуствено сърце на 35-годишен мъж с тежко сърдечно заболяване. Това съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение.
Пациентът е приет в лечебното заведение, след като е компенсиран до степен на изписване от друга болница.
При изследванията, направени в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ се установи, че младият мъж е с диагноза „дилатативна кардиомиопатия“- тежко сърдечно заболяване, при което сърцето губи способността си да се съкращава и увеличава. Нормалната сила за съкращаване на тази възраст е 5,5 и 8,5 литра кръв за минута, при него степента е в размер на 1,2 литра. Ниските нива на циркулация не могат да задоволят нуждите на организма с кръв и кислород и пациентът изпада в тежка сърдечна недостатъчност, от която страдат не само сърцето, но и всички органи и системи – засегнат е черният дроб, има оттоци по краката, белият дроб задържа вода и това води до блокиране на дихателната функция.
Най-добрият начин на лечение в случая е да се извърши сърдечна трансплантация, но тъй като донорите са изключително малко и почти липсват, а състоянието на пациента е животозастрашаващо, единствената възможност да му се помогне е имплантирането на изкуствено сърце.
Медиците от УМБАЛ „Чирков“ , под ръководството на проф. Димитър Петков, извършват сложната интервенция и поставят устройството HeartMate II, реимбурсирано от НЗОК.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:20 Въпреки примирието: Израел продължава да убива палестинци в Газа
- 19:12 Откриха нов вариант на COVID
- 19:04 Европарламентът въвежда общи определения и наказания за корупцията в ЕС
- 18:56 Путин: Последиците от конфликта в Близкия изток може да са като при COVID-19
- 18:48 НАТО: За последното десетилетие България е увеличила двойно разходите си за отбрана
- 18:40 Сарафов на отчетното събрание на Варненската апелативна прокуратура: Отказвам интервюта и коментари
- 18:32 Песков: Киевският режим изнудва страните от ЕС с тръбопроводите като оръжие
- 18:24 Минималната работна заплата в Гърция става 920 евро от 1 април