ЦИК отряза МВР за данните на членовете на секционните избирателни комисии

България 29.03.2026 08:52 Снимка: ДНЕС+

ЦИК отряза МВР за данните на членовете на секционните избирателни комисии

Отклонено е и искането на главсека на вътрешното министерство Кандев за предоставяне на данни на всички кандидат-депутати

През изтеклата седмица Breaking.bg разкри схемата за натиск върху председателите на районните избирателни комисии в страната от различни РПУ-та.

Със свои писма полицията искаше от РИК да им предоставят лични данни на всички членове на секционни избирателни комисии. Според юристи това е противозаконно и създава опасения за полицейски натиск върху членовете на изборната администрация.

В решението е посочено, че имената на членовете на СИК са публични и са качени на сайтовете на районните избирателни комисии. То е продиктувано от няколко жалби срещу натиска на полицията в страната.

Централната избирателна комисия е отклонила и искането от преди две седмици на главния секретар на МВР Георги Кандев за предоставяне на данни на всички кандидат-депутати от всички многомандатни избирателни райони. Мотивът е, че и техните имена са качени на сайтовете на РИК в страната.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355