
България 11.04.2025 16:02 Снимка: ДНЕС+
Цените на козунаците тази година: между 3 и 180 лева
Палитрата от предложения е зашеметяваша - луксозни пълнежи, ядки, апетитни заливки
Брашно от Канада, закваска от Италия, масло от Франция, шоколад от Белгия. Козунаците вече не са това, което бяха.
Макар и традиционни, тези великденски изкушения също следват модата и търпят развитие. Ако преди десетилетия класиката с локум, стафиди и захар беше стандарт, днес виждаме истинска революция в света на козунаците. Ето някои от тенденциите в последните години:
Между 3 и 180 лева се продават великденските изкушения тази година. По традиция цените са по-високи в софийските елитни пекарни, а най-евтините предложения може да бъдат открити в големите магазини.
Палитрата от предложения е зашеметяваша - луксозни пълнежи, ядки, апетитни заливки.
Дубайският шоколад, който подлуди света през последните месеци, нямаше как да остане извън играта и за Великден. На пазара изобилства от "дубайски козунаци" с пълнеж от крем пистачио или както го познаваме у нас - шамфъстък.
Козунакът за 130 лева – тържество на шамфъстъка
Сред най-любопитните великденски предложения тази година се откроява еднокилограмов козунак за 130 лева. Истинско тържество на елитната зелена ядка – шамфъстъка – този козунак не просто съдържа крем от пистачио, той е изцяло посветен на него.
Крем от шамфъстък отвътре, заливка от шамфъстък отгоре, поръска от шамфъстък, плюс още шамфъстък и орехи за компания. От сладкарницата, която го предлага, обясняват, че влагат над 600 грама крем във всеки козунак.
„Това е скъпа суровина - около 70-80 лева е цената на крема от шамфъстък. Плюс това ръчният труд не е евтин в днешно време – хората вече не искат да работят нощем, а ние за 5-6 дни трябва да изпечем поне 2000 броя“, казва собственикът на веригата. „Освен заплати, давам на пекарите и процент от продажбата. А има и разходи – ДДС, ток, суровини, машини, фурни.“
175 лева за 1 килограм – Dolce & Gabbana на великденската трапеза
Най-скъпото предложение на българския пазар обаче не е местно производство. Това е италианската "коломба" на Dolce & Gabbana – традиционен великденски сладкиш, опакован в луксозна дизайнерска кутия и придружен от сладко от диви сицилиански ягоди и шоколад.
Цената му е между 175-180 лева за 1 килограм.
Коломбата D&G може да бъде открита в специализирани магазини в някои от по-луксозните квартали на София. Гурме сладост с моден подпис.
90 лева за панетоне с квас от Пиемонт
Друга звезда на пазара е ръчно приготвено панетоне за 90 лв./кг, предлагано от известна столична джелатерия. Тук луксът е не само във вкуса, но и в историята.
Тестото е приготвено със 100-годишен квас от Пиемонт, а останалите съставки включват: цитруси от Сицилия, яйца от свободно отглеждани кокошки, занаятчийски мед, ванилия от Бурбон, масло от прясна сметана.
Производителите подчертават, че продуктът е плод на четири месения и три ферментации – дълъг и занаятчийски процес, който завършва в кутия с гурме изкушение.
Какво друго има на пазара
Средната цена на козунака в столичните пекарни масово се движи около 23-26 лв. за 500 гр, като може да избирате между добавка белгийски черен шоколад, бадеми, стафиди, орехи или локум, като цената расте съобразно грамажа - 750 гр за 35-37 лв., а килограм козунак в по-елитните пекарни въври между 44-50 лева.
Разбира се има и по-евтини предложения в ценовия клас между 10 и 20 лева.
"Ръчният труд вече е много скъпо платен. Това не е поточна линия като в хлебозавода. Един козунак отнема най-малко 3 часа да се направи - само месенето е 1 час. На пазара има и евтини предложения по 2-3 лева, но това не е козунак. Това е химия, казват се адативи и в тях реално почти няма нищо, освен изкуствени продукти", споделя ни Веселин Янков, чиито сладкарници правят козунакът с шамфъстък.
DarikNews проверява какво в действителност се съдържа в най-евтините козунаци на пазара. Избират два, които са на промоция и цената им варира между 2,50 и 4 лева за брой.
Първи козунак
Основни съставки: Пшенично брашно, вода, захар, растително масло (рапично), пълномаслено сухо мляко, яйчен меланж, мая, глутен.
Добавки: емулгатори, оцветители (напр. бета каротин), аромати, консерванти.
Може да съдържа: фъстъци, соеви продукти, сусам.
Типичен състав за масово произвеждан козунак, с млечни и яйчни продукти, добавен глутен и различни емулгатори за текстура.
Втори козунак (с какаови парченца)
Основни съставки: Пшенично брашно, вода, захар, какаови парченца (10%), немаслен какао на прах, растителни мазнини (палмова, слънчогледова), маргарин, сметана на прах, яйчен меланж, суха суроватка.
Много добавки: емулгатори (лецитин – соев, моно- и диглицериди), антиоксиданти, оцветители, аромати, лимонена киселина, сгъстители, агенти против слепване.
Може да съдържа следи от: фъстъци, ядки, сусам, соя, сярен диоксид (консерванти).
По-комплексен и "тежък" откъм добавки продукт. Съдържа хидрогенирани мазнини и доста технологични добавки, типични за по-дълъг срок на годност.
Днес козунакът не е просто сладък хляб. Той е символ на традиция, но и платформа за кулинарна креативност. Може да струва 2,50 лв. – и да е пълен с добавки – или да се превърне в гурме десерт, приготвен с квас от Пиемонт, ядки от Иран и шоколад от Белгия.
А изборът между „химията“ и „занаятчийството“ остава – както винаги – във вашите ръце. И на вашето небце. Или пък най-доброто - да си замесите сами козунак.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09651 |
![]() |
1 | 2.26414 |
![]() |
10 | 3.92934 |
![]() |
100 | 4.51765 |
![]() |
1 | 1.71911 |
Последни новини
- 12:59 Турция се готви за туристически бум
- 12:51 Експерт по езика на тялото: Кайли Дженър и Тимъти Шаламе изглеждат "несинхронизирани"
- 12:43 Беларуски тираджия заловен да шофира с близо 3 промила във Варненско
- 12:36 Тенисът на маса във Варна отбеляза двоен юбилей
- 12:28 Гравитацията е ключ към търсенето на извънземен живот
- 12:19 Откриват активния сезон за борба с градушките
- 12:11 Европа понесе исторически наводнения през 2024 - най-горещата година в историята
- 12:04 Сключихме договор с „Шел“ за търсене на нефт и природен газ в българската акватория на Черно море