България 03.02.2025 12:19 Снимка: ДНЕС+
Цените на имотите: Не купувайте на сляпо и не се изхвърляйте
Потребителските кредити у нас стават по-скъпи, а според Централната банка лихвите им надхвърлят 10%.
"Потребителските кредити с ипотека са по-нискорискови и са с по-ниска лихва от потребителския кредит, който е необезпечен. Тези по-нискорискови кредити вече не се броят за потребителски. Оттам идва това увеличение през декември на цените на потребителските кредити и второ, намаляване на салдото", коментира кредитният консултант Деян Василев в предаването "България сутрин".
Той отбеляза, че през декември Комисията за защита на потребителите (КЗП) е прегледала потребителските кредити и е постановила, че банките трябва да махнат няколко такси.
"КЗП регулирала банките в началото почти да не взимат такси. Банките, за да компенсират намаления приход, увеличават лихвите по потребителски кредити. Потребителските с ипотека вече ще се водят към жилищните кредити", обясни Василев пред Bulgaria ON AIR.
По думите му всяка банка е длъжна да декларира плаващия компонент, като някои банки го променят само два пъти годишни, а други - на тримесечие.
"Банката е длъжна да уведоми хората, ако се смени", подчерта кредитният консултант.
Той поясни, че това, което определя лихвата, е цената на привлечения ресурс.
"Не големите банки държат спестяванията, а самите вложители са пасивни. Въпрос на управление на личните финанси на всяко домакинство е да прецени колко пари му трябват ликвидни, другите да ги вкара в срочни депозити, има и финансови инструменти. Хората или ги държат в разплащателни сметки, или купуват жилища. Затова има увеличаване и на депозитите, влоговете, и на жилищата", добави Василев.
Кредитният консултант съветва хората да са предпазливи, да не купуват свръхскъпи жилища и да "не се хвърлят на сляпо". Според него цените на имотите в един момент може да останат стабилни или леко да спаднат.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:45 Белгия иска ареста на бившия гръцки еврокомисар Аврамопулос по случая "Катаргейт"
- 11:37 Тръмп: Ford и General Motors може да произвеждат Patriot и Tomahawk
- 11:29 Руски Ту-160 отработиха дозареждане във въздуха над Баренцево и Норвежко море
- 11:22 Иран отрече да е позволил инспектори на МААЕ да проверяват ядрени съоръжения
- 11:17 Алжир обърна дебютанта Йордания със спорен гол. Задава се мач-война с Австрия
- 11:14 Невзоров е разпитван в качеството на свидетел, уточниха от Окръжна прокуратура-Варна
- 11:07 Проф. Рачев: Почти навсякъде ще превали и прегърми
- 11:02 Дъждът отложи, но не отмени нов френски триумф на Мондиала