Трайков: Не сме наведени заради Путин
България 15.11.2010 09:27
В никакъв случай не сме наведени заради посещението на Владимир Путин в България. По-добре той да гледа мощи, вместо да ходи на лов. Това каза пред Нова телевизия министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Целта на работата ни в тези месеци беше по такъв начин да структурираме процеса и да се договорим за предпроектното проучване, че окончателното инвестиционно решение да бъде взето въз основа на тези изводи, допълни Трайков. Предварителните суми са между 800 млн. и 1 милиард. България трябва да извади около 400-500 милиона. Такива големи проекти се финансират с 1/3 собствени средства и 2/3 заемни средства, посочи Трайков. Значи 30% трябва да осигури Българският енергиен холдинг, а останалите да се търсят от кредитни институции. България ще започне да печели от първия ден. Нормалният срок за възвръщане на инвестиция от този мащаб е между 10 и 15 години, подчерта Трайков.
В никакъв случай не сме били губещата страна, категоричен бе Трайков. Правим най-доброто от това, което имаме. И ако имаме да покажем мощи пред руските камери и туристи, какво лошо има в това, попита Трайков. Не се подписваме на празен лист, на който пише, както е било за АЕЦ "Белене" – ще ви платим сега едни пари, пък после ще видим дали ще има смисъл. Сега е точно обратното, заяви още икономическият министър. /Дарик радио
Целта на работата ни в тези месеци беше по такъв начин да структурираме процеса и да се договорим за предпроектното проучване, че окончателното инвестиционно решение да бъде взето въз основа на тези изводи, допълни Трайков. Предварителните суми са между 800 млн. и 1 милиард. България трябва да извади около 400-500 милиона. Такива големи проекти се финансират с 1/3 собствени средства и 2/3 заемни средства, посочи Трайков. Значи 30% трябва да осигури Българският енергиен холдинг, а останалите да се търсят от кредитни институции. България ще започне да печели от първия ден. Нормалният срок за възвръщане на инвестиция от този мащаб е между 10 и 15 години, подчерта Трайков.
В никакъв случай не сме били губещата страна, категоричен бе Трайков. Правим най-доброто от това, което имаме. И ако имаме да покажем мощи пред руските камери и туристи, какво лошо има в това, попита Трайков. Не се подписваме на празен лист, на който пише, както е било за АЕЦ "Белене" – ще ви платим сега едни пари, пък после ще видим дали ще има смисъл. Сега е точно обратното, заяви още икономическият министър. /Дарик радио
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:28 Нетаняху ще прави широка коалиция, ако спечели отново властта
- 15:16 Уругвайците се прибират у дома с редовни полети
- 15:05 18-годишен без книжка загина, след като падна с колата в река Смядовска
- 14:54 "Прогресивна България" иска одит на пенсионните разходи за периода от 2020 г. до 30 май 2026 г.
- 14:42 Витанов: Заплатите в държавните бордове надхвърлят дори тези на премиера и президента, взети заедно
- 14:31 Теменужка Петкова: Няма скрити фактури, управляващите бягат от отговорност с техния бюджет
- 14:18 БАБХ е изтеглила над 6 тона фалшиво масло от пазара
- 14:05 Дете и баща му паднаха от атракцион в Антоново, след като седалката на люлката се скъса