
България 30.01.2025 15:20 Снимка: ДНЕС+
Спасиха жена в „Пирогов“ след усложнения при инжектиране на ботокс
30-годишна жена е била спасена от лекари в болница "Пирогов" в София, след като постъпва с опасност за живота след поставяне на ботулинов токсин. Младата пациентка е постъпила с редица оплаквания, свързани с инжектирането на ботокса - спадане на клепачите, нарушение на гълтането и слабост в мускулите на цялото тяло.
Началникът на Клиниката по нервни болести на „Пирогов“ доц. Мария Димитрова обяснява, че ботоксът е бил поставен в зоната на лицето с козметична цел на 8 януари. Поставената диагноза след обстоен преглед е „Ятрогенен ботулизъм“, пише Darik
Инфекционист назначава противоботулинов серум, но същият не е наличен в страната, но след съвместна работа с началника на ВМА ген.-майор проф. Венцислав Мутафчийски и Министерство на здравеопазването препаратът е доставен. След поставянето на анатоксина се възстановяват мускулната слабост и гълтателната функция, възстановяват се и клепачите й, обясняват от "Пирогов".
Още по темата
![]() |
1 | 2.09269 |
![]() |
1 | 2.26763 |
![]() |
10 | 3.86688 |
![]() |
100 | 4.17071 |
![]() |
1 | 1.66213 |
Последни новини
- 08:34 Жълт код за опасно време в почти цялата страна
- 22:02 Хороскоп за събота, 5 юли 2025 г.
- 19:34 Тръмп планира ММА боеве в Белия дом догодина по случай 250 години от създаването на САЩ
- 19:26 Прокуратурата поиска до 8 г. и 9 месеца затвор за Имамоглу по обвинението за фалшива диплома
- 19:19 Вотът на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен ще е на 10 юли
- 19:12 Делян Пеевски категоричен: Избори ще има, след като изтекат 4-те години мандат!
- 19:04 Най-малко 47 души са ранени след катастрофа на два градски автобуса в Атина
- 18:55 Задържаха мъж за хулигански прояви на протеста в София