България 30.09.2024 11:18 Снимка: ДНЕС+
Симеон Караколев: Украинска помощ днес вероятно няма да има
Днес е крайна дата, на която всички земеделци очакват да получат т.нар. украинска помощ. Според съпредседателя на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев обаче "58 хил. души вероятно ще останат разочаровани":
"В МЗХ знаем, че има абсолютна готовност за разплащане, всичко е подготвено, но няма пари. Тук въпросът е във финансовото министерство какво се случва".
По думите му преди изборите парите трябва да се получат. "Предизборно ще е неприятно да има протести в цялата страна, а такива със сигурност ще има, ако нещата загрубеят", предупреди той в интервю за предаването "Преди всички" по БНР.
"Животновъдите са голям проблем на държавата. Хубавото е, че все още не сме проблем на обществото", каза още животновъдът и обясни:
"Фермер ми се жалва, изпраща ми решение на съда, в което съдът го задължава да затвори фермата си - да я измести от населеното място, да я мести някъде, ако иска да отглежда животни. Какво са селата - не са ли места, в които се произвежда храната на българина? Или селата ще ги правим всичките туристически дестинации?".
По думите му 90% от животновъдите не могат да си позволят това. От 10 такива предписания - 8 ферми затварят, подчерта последствията Караколев. И добави:
"Няма да се учудваме защо процентът на вносно месо е такъв. Ще става все по-висок".
Той посочи, че 20% от фермите в България са в населени места. Те могат да очакват такъв тип дела, смята Симеон Караколев.
"Те са късметлии до определен момент, но ако някой купи къща от града, дошъл, не му харесва това, защото мисли, че селото е свързано само с птички и дръвчета - и съответно се приключва с този бизнес. 8 от 10 ферми затварят след такива саги".
В Гърция ситуацията с чумата е сериозна, посочи също Симеон Караколев и подчерта:
"Там огнищата са близо 70, т.е. всеки ден никнат по 1-2 огнища, което е притеснително. Надявам се гърците стриктно да започнат да прилагат мерките за ограничаване разпространението на заразата".
По думите му колкото повече се захлажда времето, толкова по-лесно става разпространението на вируса и по-трудно става справянето с него.
"Ние все още сме в един сън", каза Караколев за ситуацията с чумата в България. Според него единствено късметът и чудото ни спасяват.
"Предприемат се мерки, въпросът е, че контролът по изпълнението на тези мерки е слабичък".
Трябва да се опазим от чумата - това е задължително, категоричен бе той.
Караколев коментира и недобросъвестните практики у нас:
"В момента глобата на един недобросъвестен преработвател, без значение дали на мляко, месо или друго, е 2 000 лв. Той днес прави оборот 20-30 или 50 хил. лв. Как ще го уплашиш с твоите 2 000 лв.?".
Той отбеляза големите глоби в другите държави, които не допускат такива недобросъвестни практики на пазара.
Караколев обяви, че от Асоциацията води разговори с акредитирана лаборатория в Германия, на която ще изпращат овче продукти. При установяване на неестетсвени компоненти - чужди на овчето мляко, ще излизаме с имена и ще обявяваме какви са резултатите с документи от проверките, съобщи той. По думите му това вероятно ще се случи от началото на следващата година.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:31 "Ние знаем всичко за дроновете": Тръмп заяви, че не се нуждае от помощта на Украйна
- 11:21 Жаир Болсонаро е приет в болница, в интензивно отделение е (ВИДЕО)
- 11:10 Кирил Дмитриев сравни отказа на ЕС да смекчи санкциите срещу руския петрол с харакири
- 10:59 Мениджърът на Янка Рупкина: Чудесна новина! Излезе от реанимация и постепенно се възстановява
- 10:48 Пентагонът: Поразено е оръжейното производство на Иран, лидерите се крият под земята като плъхове
- 10:38 Рядко явление: Сняг покри пустинята Сахара (ВИДЕО)
- 10:27 Тошко Йорданов: ИТН подкрепя Съвета за мир на Тръмп, защото е част от консервативното семейство
- 10:17 Терзиев сниман с Калушев и Ивей - петроханците били на представянето на кандидатурата му за кмет