САЩ и Русия - рамо до рамо в София
България 06.04.2009 12:20
Американски рейнджъри и руски солдати заедно ще набиват крак по жълтите павета в София. Военното министерство очаква двете държави да приемат поканата му и да участват в Гергьовденския парад на 6 май, пише „Труд“.
Покани са изпратени общо до 30 държави от НАТО и Европейския съюз, включително и САЩ. Такива писма са получили и страни с принос в Руско-турската война и освобождението ни от османско иго - Румъния, Украйна, Финландия, Молдова и др. Мащабната инициатива е свързана с честванията на 100 години от провъзгласяването на Независимостта на България.
Идеята е всяка държава да изпрати у нас знаменен взвод и военен оркестър. Досега официално са потвърдили участието си четири държави. А съгласие са дали около 12. След като приключи пешият парад, по жълтите павета ще дефилира и техниката, която е на въоръжение в армията ни. Предвижда се парадът да има и въздушна част, в която да се включат изтребители, транспортни самолети и вертолети.
За първи път наши военни маршируваха в чужда държава на 14 юли 2007 г. Тогава гвардейска рота удряше крак в Париж за националния празник на Франция. Елитните бойци получиха покана лично от президента Никола Саркози. Той дори изпрати правителствен самолет да ги вземе, припомня "Труд". /БГНЕС
Покани са изпратени общо до 30 държави от НАТО и Европейския съюз, включително и САЩ. Такива писма са получили и страни с принос в Руско-турската война и освобождението ни от османско иго - Румъния, Украйна, Финландия, Молдова и др. Мащабната инициатива е свързана с честванията на 100 години от провъзгласяването на Независимостта на България.
Идеята е всяка държава да изпрати у нас знаменен взвод и военен оркестър. Досега официално са потвърдили участието си четири държави. А съгласие са дали около 12. След като приключи пешият парад, по жълтите павета ще дефилира и техниката, която е на въоръжение в армията ни. Предвижда се парадът да има и въздушна част, в която да се включат изтребители, транспортни самолети и вертолети.
За първи път наши военни маршируваха в чужда държава на 14 юли 2007 г. Тогава гвардейска рота удряше крак в Париж за националния празник на Франция. Елитните бойци получиха покана лично от президента Никола Саркози. Той дори изпрати правителствен самолет да ги вземе, припомня "Труд". /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:05 18-годишен без книжка загина, след като падна с колата в река Смядовска
- 14:54 "Прогресивна България" иска одит на пенсионните разходи за периода от 2020 г. до 30 май 2026 г.
- 14:42 Витанов: Заплатите в държавните бордове надхвърлят дори тези на премиера и президента, взети заедно
- 14:31 Теменужка Петкова: Няма скрити фактури, управляващите бягат от отговорност с техния бюджет
- 14:18 БАБХ е изтеглила над 6 тона фалшиво масло от пазара
- 14:05 Дете и баща му паднаха от атракцион в Антоново, след като седалката на люлката се скъса
- 13:53 Борисов прави кабинет в сянка, в сегашния се справял само Копринков
- 13:41 Меси срещу Роналдо чак на финал. Всички 1/16-финали на световното по футбол