България 09.12.2024 11:26 Снимка: ДНЕС+
Сарафов: Не бива да се отказваме от отнемането на автомобилите на пияни или дрогирани шофьори
"Правата на извършителите се издигнаха на пиедестал. Жертвите са двойно пострадали - от престъплението и от закона", коментира и.ф. главен прокурор
"Не трябва с лека ръка да се отказваме от мярката за отнемане на автомобили шофьори, употребили алкохол или наркотици, защото тя работи", заяви и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов по време на кръгла маса на тема "Борбата срещу шофирането в нетрезво състояние и конфискацията на превозни средства. Ефективни мерки срещу шофирането в нетрезво състояние и законови санкции и последствия", чиито организатори са Европейският център за транспортни политики и Сдружение "Ангели на пътя".
Сарафов добави, че прокурорите трябва да пледират за умисъл при катастрофа след употреба на алкохол и наркотици. "Надяваме се на разбиране от съда", каза още и.ф. главен прокурор.
Той се обърна към родителите на деца, загинали при катастрофи, и ги увери, че имат личната му и на прокуратурата ангажираност. "Срещате пълна подкрепа от наша страна", каза той. "Всеки от нас е участник в пътното движение. Има много какво да се направи", посочи и.ф. главен прокурор, цитиран от БТА.
"Общественият дебат се профанизира и не се говори за това, което е важно за обществото. Не се говори за съдебна реформа, говори се персонални атаки", каза още Сарафов. "Ще потърся дисциплинарна отговорност от всеки прокурор, който неглижира професионалните си задължения. Правата на извършителите се издигнаха на пиедестал. Жертвите са двойно пострадали - от престъплението и от закона", коментира още той. Трябва да вземем такива мерки, че това да не се повтаря. Всеки, напил се до безпаметност, трябва да знае, че ако го хванат, ще следва ефективна присъда, каза и.ф. главен прокурор.
Сарафов припомни своя идея, че за да се реши проблемът с експертизите, е добре да има специално бюро към Министерството на правосъдието. "Нуждаем се от реформа на съдебната система", каза Сарафов. "Да сменим един главен прокурор с друг не е съдебна реформа", коментира той. Сарафов добави, че има идея, според която може да се дава разрешение за ползване на трафични данни, за да се установява извършител на катастрофа или съучастник.
"Напоследък стана модно да се напада прокуратурата, дори персонално. В момента нямаме правомощие за общ надзор за законност. Да се декларира обезвластяване на прокуратурата и главния прокурор не е успех", посочи Сарафов. Според него е станало модерно да се кара с превишена скорост, да се снима и да се излъчва в интернет. "Затова трябва да направим всичко възможно, което обществото изисква от нас", допълни Борислав Сарафов.
"Правото на живот трябва да стои най-високо от всички други права", това пък заяви Диана Русинова, председател на сдружението "Европейски център за транспортни политики", по време на провеждащата се в Съдебната палата дискусия за пътна безопасност.
Кръглата маса е на тема: "Борбата срещу шофирането в нетрезво състояние и конфискацията на превозни средства. Ефективни мерки срещу шофирането в нетрезво състояние и законови санкции и последствия", а организатори са Европейският център за транспортни политики и Сдружение "Ангели на пътя".
"Този проблем засяга всички нас. Никой няма гаранция, че излизайки от тази сграда, няма да стане жертва на пътно-транспортно произшествие", посочи тя.
Русинова припомни случая с 14-годишния Филип, който загина на пешеходна пътека на метри от сградата на Министерството на вътрешните работи в София. "Кой ще се застъпи за живота на Филип и на другите български деца, пометени на пътя?", попита тя.
Вчера депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков обяви, че тази седмица внася промени в Закона за движение по пътищата, касаещи тестовете за наркотици за водачи на МПС, "които самите полицаи отказват да прилагат за себе си".
"Къде е проблемът? Значителна част от полевите тестове дават фалшив резултат. За да докаже това, водачът трябва да даде кръв. Но докато се чакат резултатите - понякога 8 месеца, понякога дори 1 година, водачът стои без книжа. Автомобилът със свалени табели. За един професионален шофьор, например, това е брутално наказание. Това нарушава и базов правен принцип - презумпцията за невинност. И повече - прехвърля проблемите на държавата върху главата на гражданите.
Опитахме в последното правителство да закупим нова техника за лабораториите. Това е факт. Но е факт и че не е достатъчно. Ето защо предлагам следното решение: Докато се чакат резултатите от кръвния тест, книжката да не се отнема, нито табелите да се свалят. Така държавата ще трябва да реши проблема с кръвните тестове - ако иска да ги прави за 1 седмица. Ако иска за 1 ден. Ако иска за 1 година. Но това не може да е проблем на водачите.
За да се избегне опасността нетрезвен водач да е зад волана, съм предвидил временна административна мярка - до 72 часа без право на шофиране. Това е напълно достатъчно", написа Божанков във Фейсбук.
Още по темата
CHF | 1 | 2.084 |
GBP | 1 | 2.3552 |
RON | 10 | 3.93274 |
TRY | 100 | 5.32077 |
USD | 1 | 1.85951 |
Последни новини
- 16:56 Папа Франциск предупреди срещу религиите, които подклаждат политически разделения
- 16:43 Руски танкер се разцепи на две при буря в Керченския пролив
- 16:30 САЩ са в контакт с "Тахрир аш Шам", въпреки че са ги обявили за терористична организация
- 16:17 В новата военна база на НАТО край Ямбол ще има 3000 войници
- 16:04 Рая Назарян: Може да бъде съставено правителство с първия мандат
- 15:51 Голямоконарско шосе - приоритет на Община Марица
- 15:38 Bъзмoжнo ли e Kитaй дa нaмaли цeнитe нa eлeĸтpичecĸитe aвтoмoбили пpeз 2025-a гoдинa
- 15:25 Haй-гoлeмият гpaд нa плaнeтaтa c нaceлeниe, пo-гoлямo oт Лoндoн и Hю Йopĸ взeти зaeднo