С какво ни помага PISA и как се представят учениците ни?

България 26.04.2025 15:52 Снимка: ДНЕС+

С какво ни помага PISA и как се представят учениците ни?

При последното изследване на PISA през 2022 г. резултатите на българчетата за тяхната функционална грамотност се оказаха най-ниските, откакто страната ни участва в изследването.

Близо половината от явилите се на теста български ученици обаче не са покрили базовите стандарти по математика, четивна грамотност и природни науки през 2002 г. Това заяви пред News.bg Елеонора Иванова, представител на издателство "Клет България", което предлага тренировъчни задачи по модела на PISA.

PISA (Programme for International Student Assessment) е тест, който изследва функционалната грамотност на 15-годишните ученици - дали могат, когато прочетат условието на една задача, да разберат условието, да разберат какво се изисква от тях и да могат да решат задачата.

Изследването PISA се провежда в над 75 държави по света, като оценява уменията на 15-годишните ученици в областите: четене, математика и природни науки.

Изследването сравнява постиженията на учениците, оценява качеството на образователните системи и показва необходимостта от образователни реформи.

Елеонора Иванова обяснява, че изследването е разработено от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), която прави този тест на всеки 3 години. През 2003, 2012 и 2022 г. математиката е била основна област на проучването.

"В момента текат тестовете по модела PISA, като те ще приключат на 9 май. Задачите по формата не са просто тренировъчни инструменти за предстоящи изпити - те развиват умения като критическо мислене, логическо разсъждение и способност за вземане на информирани решения, които са от съществено значение за успешната ориентация в съвременния свят", поясни Иванова.

Тя отбеляза, че през 2022 г. най-трудните задачи за учениците са се оказали четенето, математиката и природните науки.

"Тестовете по модела PISA са важни, защото учат децата не само да решават задачи, но и да могат да мислят. Всяка една дейност от нашето ежедневие може да бъде разгледана като задача тип PISA. Тя започва с извличане на съществената информация от текст или графика. Впоследствие се превръща в математическо уравнение, което подлежи на логическо решение и накрая полученият резултат се интерпретира спрямо реалната житейска ситуация. Тези стъпки ни позволяват да анализираме данните, с които разполагаме и да реагираме по възможно най-добрия начин на заобикалящия ни свят ", обясни Елеонора Иванова.

Тази година издателство "Клет България" е първото, което предложи тренировъчни задачи по модела PISA. Интерактивните материали са достъпни в образователната платформа iZZI.

Те обхващат категориите физика и астрономия, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда. Тренировъчните задачи са естествено продължение на основната мисия на "Клет България" да подкрепя всеки по пътя на знанието и да създава условия за развитие, обмен на знания, иновации и добри практики в образователната сфера./news.bg

CHF CHF 1 2.07603
GBP GBP 1 2.29262
RON RON 10 3.92926
TRY TRY 100 4.48288
USD USD 1 1.72214