България 09.07.2021 12:54 Снимка: ДНЕС+
Румен Радев вижда България като ИТ столица в Югоизточна Европа
България е готова да насърчи компаниите, които инвестират в развитието на човешкия капитал, да разширят своето присъствие в страната. Това заяви президентът Румен Радев на срещи с представители на технологичните гиганти "Амазон" и "Гугъл". Двете компании са сред над 400-те участници в международния бизнес форум, който се провежда в рамките на Инициативата "Три морета".
Държавният глава изтъкна, че всяка година български младежи заемат призови места на международните олимпиади по математика, физика и компютърна лингвистика и страната ни има за цел да развие среда, в която те да реализират своя талант. Той открои и утвърждаването на България като "столица" на информационните технологии в Югоизточна Европа, както и като една от водещите дестинации за развитие на новостартиращи компании, което се оценява от инвеститорите.
От своя страна представителите на "Амазон" и "Гугъл" поздравиха българския президент за включването на научната и образователната свързаност към приоритетите на Инициативата "Три морета" и изразиха интерес към развитие на общи проекти.
Платформите на "Гугъл", използвани за организацията на дистанционно обучение в средните училища поради пандемията, вече са доказали своята практичност и отговарят на целите на Инициативата, посочиха от компанията.
На срещата беше подчертано, че дигитализацията на икономиката винаги води до добавена стойност и нови работни места. Обща бе и позицията, че без научна и образователна кохезия в Европа не може да се развива съвременна инфраструктура в региона, нито да се постигне реално социално и икономическо сближаване в Европейския съюз./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:38 Държавният департамент даде зелени светлина за продажбата на военна техника на Гърция за $81 млн.
- 17:29 Христо Дикански е назначен за трети заместник-министър на външните работи
- 17:20 Почина актрисата, изиграла дамата с гълъбите в "Сам в къщи" 2
- 17:11 Колко дълбоко бъркаме в джоба по Черноморието
- 17:02 Трябва да създадем Европа от 6 държави, за да не сме васали на Китай и САЩ
- 16:53 КНСБ се обяви против промяната на механизма за определяне на минималната заплата
- 16:44 Владислав Горанов за фискалната котва: Конституцията е последният пристан на разума
- 16:35 Гърция препъна 21-вия пакет санкции на ЕС срещу Русия и възмути съюзниците