България 15.03.2025 10:51 Снимка: ДНЕС+
Румен Христов: Ако повишим бариерата, ще направим управлението по-стабилно
Повишаването на прага за влизане в парламента е добра идея - европейската практика е между 5 и 10 процента, а у нас праг от 7-8 процента, като за Европарламента, е добър. Това каза председателят на СДС Румен Христов пред БНТ.
„Двата подхода за чисто мажоритарни и чисто пропорционални избори имат своите предимства. При ниския брой гласували в България обаче границата пада много ниско и тогава със стотина хиляди гласа могат да влязат много формации - в следващия парламент може и 10. Това не е добре за стабилността на политическата система“.
Христов коментира, че след решението на Конституционния съд и преразпределянето на мандатите всички 121 депутати от мнозинството трябва да се мобилизират, но същото се отнася и за опозицията.
„Трябва да бъдат 119 там и да се надяват, че един-двама от мнозинството няма да присъстват. Правителството се избира със 121 гласа, но може при вот на доверие да оцелее и със 195“.
Най-важната цел е еврозоната и трябва да имаме стабилно правителство, категоричен е депутатът.
„Аз също имам своите резерви. СДС ме поставя под голям натиск. И аз се чувствам некомфортно в сандвича между БСП и ДПС, но понякога националните цели ни задължават да бъдем по-търпеливи“.
Румен Христов допуска, че съдиите в Конституционния съд от квотата на президента Румен Радев "му помагат".
„Амбициите на президента Радев да бъде номер 1 в държавата и да я управлява, са големи, но и друг път съм казал - ако искаш да се занимаваш пряко с политиката - излез, направи партия, спечели избори“.
Както Пеевски, така и ПП-ДБ ще станат неизбежни сътрудници на мнозинството, ако за тях влизането в еврозоната е важно, каза още Румен Христов.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 10:27 Румен Христов категоричен: Правителството си свърши работата добре, искаме честни избори
- 10:25 Патрулка пропадна в дере в Буйновското ждрело
- 10:21 Макрон свиква извънредно заседание и праща войски в Гренландия
- 10:16 Лула да Силва води в надпреварата преди президентските избори в Бразилия
- 10:08 Над 50% от американците смятат, че Тръмп е "отишъл твърде далеч" спрямо Венецуела
- 10:01 Гърция: Осъждаме атаките срещу наши цивилни кораби в Черно море
- 09:54 Тръмп: Зеленски бави сключването на мирно споразумение, а не Русия
- 09:46 Путин и Лула с обща позиция за Венецуела: Координация чрез ООН и БРИКС