Росен Желязков: Спасяването на българските евреи е еманация на човечността и хуманизма

България 09.03.2025 13:59 Снимка: ДНЕС+

Росен Желязков: Спасяването на българските евреи е еманация на човечността и хуманизма

"82 години ни делят от онези паметни събития, когато в атмосферата на гнет, на тоталитарен мрак, на ужаси българи от всички обществени прослойки - духовници, политици, общественици, обикновени хора, издигат своя глас, за да защитят правото на своите сънародници да живеят. Издигат своя глас, който е еманация на човечността и на хуманизма". Това заяви министър-председателят Росен Желязков в словото си пред Паметника на спасението в столицата.

Премиерът участва в Похода на толерантността под надслов „НИЕ ПОМНИМ", с който беше отбелязана 82-ата годишнина от спасяването на българските евреи и почетена паметта на загиналите евреи в нацистките лагери, съобщават от пресцентъра на правителството.

Според премиера Желязков днес, когато трябва да бъдем достойни носители на онази национална гордост, е важно не просто да я слагаме като брошка на националното си самочувствие, но да я носим като пример и да помним онзи героизъм, онези постъпки и онзи хуманизъм, който много ни липсва днес.

"Да помним жертвите, да ги почитаме, да не подминаваме злото! Да носим всички онези добродетели, които днес ни карат да се чувстваме горди, но и ни задължават да постъпваме правилно, да постъпваме като човеци", заяви в заключение министър-председателят Росен Желязков.

CHF CHF 1 2.04649
GBP GBP 1 2.32593
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 4.94156
USD USD 1 1.80145