България 29.11.2024 14:39 Снимка: ДНЕС+
Ремонтът на "Дунав мост" при Русе приключва преди Коледа
Ремонтът на "Дунав мост 1" ще приключи преди Коледа. Това увери министър-председателят Димитър Главчев след посещението си в Русе.
Той посочи, че преди Коледа ще бъдат пуснати и двете ленти. В този режим ще работят и при евентуалното приемане на страната ни в сухопътен Шенген.
Главчев заяви, че изпълнителната и местната власт работят и изрази надежда и друга една власт да заработи скоро. "Ако ние бяхме спрели един месец, както Народното събрание, щеше да се усети доста сериозно", изтъкна той.
Главчев отбеляза, че от момента, в който е станало ясно, че има вероятност на 12 декември да бъде взето решение от Съвета на вътрешните министри за пълноправно членство на България в Шенген, задачата е да се види как институциите взаимодействат помежду си, така че всичко да е наред и да няма забавяне, след като решението влезе в сила.
"Убедих се, че това е така, говорят си непрекъснато. Обявих, че ще създадем Оперативен щаб, в който ще включим и местната власт и на Видин, и на Русе, за да могат да поставят въпросите на населените места, на чиято територия са ГКПП-тата", поясни премиерът.
Главчев напомни, че на тази граница няма да отпадне напълно контролът, както ще се случи на границата с Гърция.
"Това не е само решение за България - да остане този 6-месечен мониторингов срок. На унгарско-румънската граница ще е същото", поясни той.
По негови думи преминаването ще е много по-облекчено, но все пак и сигурността на държавата, и на ЕС, е важна.
Главчев уточни, че на гръцката граница няма да има абсолютно никакъв граничен контрол. "На практика няма да има граница между България и Гърция", изтъкна той.
На свой ред министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова обясни, че такса "мост" се предвижда да бъде и онлайн.
Директорът на Агенция "Митници" Георги Димов пък увери, че имат готовност да приемат предизвикателството.
Дезинфекцията в Румъния няма да възпрепятства влизането в Шенген. Екипи извършват профилактична дезинфекция по всички гранични пунктове, за да се предпази българското животновъдство.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:36 ЕС ще участва в „Съвета за мир“ на Тръмп без членство
- 19:29 Полети, партита и имейли: Замесиха и супермодела Наоми Кембъл в досиетата „Епстийн“
- 19:22 Медведев нарече Зеленски "нищожество", живо единствено по милостта на Русия
- 19:15 Журналистка, фолк певица и историчка са сред 30-те дами, които ще търсят любовта в „Ергенът“
- 19:09 Русия заяви, че за 24 часа е свалила 345 украински дрона и е превзела две села
- 19:02 Няколко биатлонистки са с хранително отравяне от бургери на Олимпиадата
- 18:54 Рюте: Русия ще остане заплаха за НАТО дори и след установяване на мир в Украйна
- 18:47 Силна магнитна буря удари Земята