.jpg)
България 18.03.2025 13:06 Снимка: ДНЕС+
Работодателите оборват изчисленията на ЕП за сивата икономика у нас
Асоциацията на индустриалния капитал в България е несъгласна с доклада на Европейския парламент "Taxation of the Informal Economy in the EU", изготвен от проф. д-р Фридрих Шнайдер и д-р Албан Аслани.
От АИКБ твърдят, че документът, изготвен през ноември 2022 г., представя завишени стойности за дела на сивата икономика в България, които според работодателите не отразяват реалната икономическа среда в страната.
Изтъква се, че повече от 15 години АИКБ прилага разработения от колектив под ръководството на проф. д-р Стефан Петранов Композитен индекс "Икономика на светло" (КИИС), който измерва дела на светлата икономика у нас. Посочваа се, че индексът е комплексно конструиран, като се базира както на напълно обективни данни от различни официални източници като Националния статистически институт, БНБ, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт и др., така и на субективното усещане и разбиране на българските работодатели и заети лица за нивото на сивата икономика чрез провеждане на ежегодни национално представителни проучвания. Надеждността и ефективността му са признати от множество национални и европейски институции, а през 2024 г. Европейският орган по труда го обяви за добра практика.
Завишените оценки за дела на сивата икономика създават погрешно впечатление за бизнес средата в България, подкопават доверието на инвеститорите и могат да доведат до въвеждане на неефективни икономически политики, изтъкват те и допълват, че ако европейските институции не се основават на реални и надеждни данни, има риск да се предлагат регулации и мерки, които не отговарят на действителността и допълнително да натоварят коректно работещите предприятия.
По тази причина АИКБ счита за важно да направи това опровержение и настоява за по-точни и обективни анализи, които отразяват реалната икономическа среда. Те призовават европейските институции да използват доказаните методи при последващи проучвания и да се консултират с местните експерти, за да се избегнат бъдещи неточности.
Само чрез коректни данни могат да се изграждат ефективни политики за икономическо развитие и борба със сивия сектор, посочват от Асоциацията.
![]() |
1 | 2.09113 |
![]() |
1 | 2.26343 |
![]() |
10 | 3.86375 |
![]() |
100 | 4.02778 |
![]() |
1 | 1.66227 |
Последни новини
- 19:34 Държавите от ЕС се споразумяха за мерки за връщане на разселените украинци след войната
- 19:26 Комисия на ООН: Израел извършва геноцид в ивицата Газа
- 19:21 Година и половина условно за мъж, участвал в група за разпространение на наркотици
- 19:18 Русия удари логистичен център в Киевска област
- 19:10 СРП задържа непълнолетен, заплашил с нож 17-годишен младеж и го ограбил
- 19:03 Вселенският патриарх Вартоломей се срещна с Тръмп в Белия дом
- 18:56 DeepState: Руски военни в цивилни дрехи са проникнали в Ямпил в Донецка област
- 18:51 На втора инстанция: Двама признати за виновни за смъртта на моряк по време на кораборемонт