"Путинска Русия" нарушава правата на българите
България 14.11.2010 12:34
Общественият съвет на Асоциация на свободното слово "Анна Политковская" е отправила искане до Европейския парламент да проведе анкета за установяване на фактите и обстоятелствата, довели до грубата намеса на Русия във вътрешните работи на България относно проведения вчера протест срещу посещението на Владимир Путин у нас.
Протестиращите издигнаха транспаранти с надписи: "НЕЗАВИСИМОСТ на България от Путинска Русия!", "Путин - вън от България!" и "Putin Go Home", както и знамената на България и Европейския съюз.
Те се обявиха против васалното послушание на предишните и днешни български власти пред Путинска Русия - страна с контролирана демокрация и нарушения за свободата на словото.
От асоциацията подчерта, че в продължение на 6 часа, докато чакаха на "Орлов мост", са спазвали абсолютно правилата на обществения ред и нормална комуникация с органите на реда от МВР.
Според представители на асоциацията те са имали подписан с органите на СДВР протокол с поставено искане на организаторите към МВР да не се повтаря ситуацията от 17.01.2008 г., когато при посещение на руския президент Путин в София, камиони на МВР преградиха видимостта между протестиращите и преминаващия кортеж на руската делегация по бул. "Цар Освободител".
Представителите на МВР приеха искането и заявиха, че само при развиване на някакви ексцесии и граждански неподчинения, ще повторят ограничението от 17.01.2008 г., заявяват от Асоциация на свободното слово "Анна Политковская".
Те допълват, че въпреки че вчера са липсвали каквито и да е инциденти и нарушения на обществения ред от страна на протестиращите граждани, от МВР не удържали на договореното и запълнили пространството между протестиращите и пътя на кортежа на двамата премиери Владимир Путин и Бойко Борисов с бронетранспортьори и „въоръжени до зъби" силови части от МВР за борба срещу мирни българи.
В резултат на тези действия за втори път през последните 2 г. в България грубо бе ограничена свободата на словото под пряк руски диктат, с което бяха нарушени нормите за права и свободи в ЕС, изтъкват от Асоциацията.
Те допълниха, че тези действия са нарушаване на чл. 39, ал. 1 от българската Конституция "Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин" и това се прави, за да не могат протестните призиви да стигнат до двамата премиери Путин и Борисов.
По-късно в нарочен разговор с един от двамата инспектори от група "ОПОМ" - ООП - СДВР, подписали съвместния Работен протокол от 12.11.2010 г., Петър Пенчев - един от организаторите на събитието, получи признание, че тези действия на българските власти са станали под прякото разпореждане от руските служби. /News.bg
Протестиращите издигнаха транспаранти с надписи: "НЕЗАВИСИМОСТ на България от Путинска Русия!", "Путин - вън от България!" и "Putin Go Home", както и знамената на България и Европейския съюз.
Те се обявиха против васалното послушание на предишните и днешни български власти пред Путинска Русия - страна с контролирана демокрация и нарушения за свободата на словото.
От асоциацията подчерта, че в продължение на 6 часа, докато чакаха на "Орлов мост", са спазвали абсолютно правилата на обществения ред и нормална комуникация с органите на реда от МВР.
Според представители на асоциацията те са имали подписан с органите на СДВР протокол с поставено искане на организаторите към МВР да не се повтаря ситуацията от 17.01.2008 г., когато при посещение на руския президент Путин в София, камиони на МВР преградиха видимостта между протестиращите и преминаващия кортеж на руската делегация по бул. "Цар Освободител".
Представителите на МВР приеха искането и заявиха, че само при развиване на някакви ексцесии и граждански неподчинения, ще повторят ограничението от 17.01.2008 г., заявяват от Асоциация на свободното слово "Анна Политковская".
Те допълват, че въпреки че вчера са липсвали каквито и да е инциденти и нарушения на обществения ред от страна на протестиращите граждани, от МВР не удържали на договореното и запълнили пространството между протестиращите и пътя на кортежа на двамата премиери Владимир Путин и Бойко Борисов с бронетранспортьори и „въоръжени до зъби" силови части от МВР за борба срещу мирни българи.
В резултат на тези действия за втори път през последните 2 г. в България грубо бе ограничена свободата на словото под пряк руски диктат, с което бяха нарушени нормите за права и свободи в ЕС, изтъкват от Асоциацията.
Те допълниха, че тези действия са нарушаване на чл. 39, ал. 1 от българската Конституция "Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин" и това се прави, за да не могат протестните призиви да стигнат до двамата премиери Путин и Борисов.
По-късно в нарочен разговор с един от двамата инспектори от група "ОПОМ" - ООП - СДВР, подписали съвместния Работен протокол от 12.11.2010 г., Петър Пенчев - един от организаторите на събитието, получи признание, че тези действия на българските власти са станали под прякото разпореждане от руските служби. /News.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:28 Нетаняху ще прави широка коалиция, ако спечели отново властта
- 15:16 Уругвайците се прибират у дома с редовни полети
- 15:05 18-годишен без книжка загина, след като падна с колата в река Смядовска
- 14:54 "Прогресивна България" иска одит на пенсионните разходи за периода от 2020 г. до 30 май 2026 г.
- 14:42 Витанов: Заплатите в държавните бордове надхвърлят дори тези на премиера и президента, взети заедно
- 14:31 Теменужка Петкова: Няма скрити фактури, управляващите бягат от отговорност с техния бюджет
- 14:18 БАБХ е изтеглила над 6 тона фалшиво масло от пазара
- 14:05 Дете и баща му паднаха от атракцион в Антоново, след като седалката на люлката се скъса