България 25.09.2021 11:18 Снимка: ДНЕС+
Проф. Сербезова: Има дефицит на някои антибиотици, лекуващи COVID-19
„Има дефицит на някои антибиотици, лекуващи COVID-19. С неправилния избор на лекарство удължаваме заболяването и се реализират редица усложнения, напоследък все повече се говори за пост-ковид. С лекарствата може да се помогне, може и да се навреди“. Това заяви пред БНТ проф. Асена Сербезова, председател на Българския фармацевтичен съюз.
Относно безплатните COVID лекарства тя коментира, че е важно как се отпускат и допълни, че това са лекарствата, които през миналата година започнаха да изчезват.
„Има много въпросителни, които ще разберем с практиката, ако някое лекарство го няма и не може да се снабди, пациентът трябва да обикаля, процесът трябва да бъде изпипан. Българският лекарски съюз трябва да вземе отношение. Пациентите трябва да имат отговорно поведение, относно свръхупотреба, наблюдава се явлението морален хазарт“, добави проф. Асена Сербезова.
По думите ѝ дигитализацията ще улесни даването на консултации и отпускането на лекарствени продукти./БНТ
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:14 Хороскоп за птък, 19 юни 2026 г.
- 19:36 Швеция, Норвегия и Канада обявиха нов пакет военна помощ за Украйна
- 19:28 Критична уязвимост в Copilot е позволявала кражба на данни и кодове за двуфакторна защита
- 19:21 НИМХ: Утре, предимно слънчево и топло. Астрономическото лято е близо
- 19:14 Администрацията на Тръмп ще плати 765 млн. долара, за да прекрати още четири вятърни проекта
- 19:06 Певецът Джели Рол подаде молба за развод след 10-годишен брак
- 18:58 2 деца от катастрофата в Горна Оряховица са с опасност за живота, преместиха ги в "Пирогов"
- 18:51 България става член на ключов комитет на ЮНЕСКО