Проф. Костадин Ангелов за е-рецептите: Само за антибиотици през устата и лекарства за диабет

България 05.12.2023 08:28 Снимка: ДНЕС+

Проф. Костадин Ангелов за е-рецептите: Само за антибиотици през устата и лекарства за диабет

Електронната рецепта е задължителна само за две групи медикаменти – антибиотици за системна употреба и лекарства за лечение на диабет. Това заяви Костадин Ангелов в своя фейсбук профил и призова хората да спазват провилата и да не подлудяват останалите.

Повод за написаното е запитване от хора, на които са отказани капки, които съдържат антибиотик.

"Всички други медикаменти, които не са за системна употреба, съдържащи антибактериален лекарствен продукт се отпускат, без да се изисква електронна рецепта. Такива са всички капки за очи, уши, кремове, гелове и др., съдържащи антибактериален лекарствен продукт и прилагани локално."

"Казано по друг начин - антибиотиците, които са на хапчета и медикаменти, които се прилагат чрез инжекция се продават САМО с електронна рецепта. За всичко останало НЕ СЕ ИЗИСКВА електронна рецепта", допълва той.

CHF CHF 1 2.09113
GBP GBP 1 2.30722
RON RON 10 3.8214
TRY TRY 100 4.48586
USD USD 1 1.73821