През социални мрежи продават фалшиви отговори на матурите срещу 300 лева

България 26.04.2025 11:19 Снимка: БТА

През социални мрежи продават фалшиви отговори на матурите срещу 300 лева

Не се хващайте, дори да ви изпратят линк и да ви дадат секретен код, "муле" ще ви вземе парите, предупреждават от ГДБОП, които вече са изтрили няколко групи в "Телеграм"

Групи в Телеграм предлагат отговори на матури срещу 300 лв., установи проверка на БНТ. От ГДБОП заявиха, че става въпрос за измамна финансова схема, а не за теч на информация от Министерството на образованието и науката.

До момента са изтрити няколко групи, след като по казуса беше разпоредена проверка и от вътрешния министър Даниел Митов.

Как работят подобен тип схеми?

В Телеграм канал екипът на медията попада на група, предлагаща отговори на матурите за 7-и, 10-и и 12-и клас - общо за 11 предмета.

"Разбираме колко важно е доброто представяне на матурите и сме готови да помогнем на учениците да постигнат успех.", гласи офертата.

Конкретната група е създадена на 12 април и в нея вече членуват близо 1600 потребители.

"- Останах много доволен от миналата година. Дали за тази година има възможност да купя и за другото ми дете? Става дума за матурата по БЕЛ за 12-и клас.

- Няма проблем. Същите са условията. 300 лева на матура."

На клиентите се предлагат няколко варианта за плащане. Ако бъдат поръчани две матури, има намаление от 600 на 500 лв."

Авторите предупреждават, че след като се запълнят местата, продажбата ще приключи.

"Половината от местата за българския вече са заети - не отлагай."

Подобни групи се появяват всяка година преди матурите, разказват експерти от ГДБОП.

"Някои от тези групи ги докладвахме, някои от тези групи изчезнаха. Нямаме данни за някакъв теч на информация при подготовката на въпросите и отговорите на матурите.", коментира комисар Владимир Димитров, директор на дирекция "Киберсигурност" в ГДБОП.

Опитът на киберекспертите показва, че премахването на подобни групи може да отнеме от няколко часа до няколко дни, а това зависи от сложността на случая.

Обикновено групите се пускат в приложения с криптирана комуникация.

На жертвите на измамата се изпраща линк към платформа и секретен код, който трябва да се въведе непосредствено преди матурата. Накрая платформата се оказва фантом, а преведените пари се теглят на банкомат от финансово "муле" срещу малък процент.

"Предполагаме, че са един или двама т.нар. хакери. Те са просто измамници, които се надяват един - два дни преди матурите да намерят няколко десетки жертви, да направят няколко хиляди лева, след това ще се прехвърлят към друга престъпна дейност.", разказва още комисарят. 

От Просветното министерство са категорични, че става въпрос за измами. Оттам напомнят, че има стриктни правила за информационна сигурност.

 

"Окончателните варианти за матурите са в контролирана среда. Само един човек има достъп до тях.", коментира Емилия Лазарова, заместник-министър на образованието. В деня на изпита вариантите се теглят от представител на медиите, а тези, които се паднат - се качват в платформа с контролиран достъп, припомня тя правилата.

"Директорите на училищата, в които се провеждат зрелостни изпити, имат паролата и достъпа до тях.", уточнява зам.-министърката. 

Опитите за манипулации по време на изпита се пресичат от квесторите. "Има различни технически устройства, те са най-различни, но ги хващат и е много неприятно, защото тогава изпитът се анулира.", казва Лазарова.

От Министерството на образованието и науката заявиха, че през годините са получавали сигнали за теч на информация, които са проверявани от различни институции, а след извършване на съответните действия от органите е констатирано, че министерството не участва в тези схеми.

CHF CHF 1 2.07603
GBP GBP 1 2.29262
RON RON 10 3.92926
TRY TRY 100 4.48288
USD USD 1 1.72214