Премиерът иска “Лукойл” да замрази цените, но е реално само плавно покачване

България 09.03.2022 10:43 Снимка: ДНЕС+

Премиерът иска “Лукойл” да замрази цените, но е реално само плавно покачване

Експерти предлагат парламентът спешно да отмени биодобавката към бензин и дизел за 6 месеца, което вече веднъж е правено през 2013 г. заради акциза - така литър гориво ще падне с поне 20 стотинки

България, Германия и Унгария са трите европейски държави, които вече ясно предупредиха своите съюзници, че не могат да си позволят да спрат газа и петрола от Русия.

Изцяло сме за съществуващите мерки. Работим с ЕС да бъдат с максимално голяма сила, но не можем да си позволим да спрем вноса на петрол и на газ. Да не звучим като меки съюзници, но в тази част не може да си я позволим. На същата позиция ще са и други държави.

Кирил Петков дойде в българския парламент и прати това послание към Европейския съюз и САЩ.

Правителството ни настоява руската рафинерия “Лукойл Нефтохим” в Бургас да не вдига цените на горивата според движението на цените на петрола сорт “Брент” на борсите. Нефтокомбинатът работи с руски петрол, който в момента е в пъти по-евтин.

По думите на Кирил Петков от “Лукойл” му отговорили, че цените се определят от швейцарската фирма “Литаско” и горивата не се продават директно от рафинерията към бензиностанциите.

“Литаско” търгува на едро с горивата от бургаската рафинерия, като частта за вътрешния пазар продава на “Лукойл България”, която пък определя цените на дребно по собствените си бензиностанции.

Правителството “насърчило” рафинерията да не покачва цените на горивата, дори след като се повишава суровият петрол, защото има период от 7 дни между това, което се преработва, и това, което се продава, обясни още Петков.

“Не можем да повлияем на световните пазари, но ще се опитваме да използваме този микс между сорт “Урал” и другите и поне тези покачвания да са по-плавни”, обясни Петков за опита за задържане или поне плавно поскъпване на бензин и дизел по бензиностанциите.

Премиерът имал много срещи с “Лукойл”, на които от компанията го уверили, че имат алтернативна доставка на петрол. Гарантирали, че разполагат с план “Б” за доставка, ако спрат количествата от Русия.

Петков е спокоен, че такъв риск за България нямало, защото, макар “Лукойл” да е с руски инвеститори, у нас оперира през швейцарска компания и не подлежи на санкции.

От “Лукойл България” отклониха молбата за позиция с мотив, че има решение на КЗК, което забранява прогнозиране и обсъждане на цени и подобно действие може да се приеме за нелоялно пазарно поведение. Лаконичният коментар на компанията потвърди думите на Петков, че затруднения с доставките на петрол няма, а рафинерията в Бургас работи с пълен капацитет.

Според търговци с опит в бизнеса с горива е твърде оптимистично да се очаква замразяване на цените на горивата, но премиерът действително може да се надява на плавно покачване.

Руският нефт е по-евтин в сравнение с другите видове, но разликата не е драстична. На борсите във вторник сорт “Брент” стигна 123 долара за барел, а “Уралс”, с какъвто работи предимно “Лукойл Нефтохим”, е бил 98 долара, което прави разлика от близо 25%.

Има няколко особености, които чувствително стопяват тази разлика в цените. Основната е, че руският петрол е с високо съдържание на сяра и поради това от него се извличат по-малки количества бензин и дизел, което оскъпява производството им в рафинерията.

Друг фактор, влияещ на горивата, били поскъпналите заради войната в Украйна застраховки за танкерите с нефт, което увеличавало разходите на производителя. Поради това основните играчи на петролния пазар у нас не са оптимисти, че може да има замразяване на цените

Но напълно възможно било бензин и дизел да поскъпват плавно, вместо да има ценови шок.

Справка по бензиностанциите показва, че през последната седмица цената на бензина се е вдигнала с 18 стотинки. Средно литър е струвал 2,64 лева на 1 март, а сега е 2,82 лева. При дизела движението е абсолютно същото - покачване с 18 ст., като изменението е от 2,70 на 2,88 лева. Очакванията са в следващите дни поскъпването да стигне 3 лева при масовите горива. След това се очаква известно задържане, преди да бъде калкулирана цената на петрола от нови доставки.

Финансови експерти предлагат да се приложи и друга мярка, чрез която сравнително лесно може да се свали цената на бензина поне с двадесет стотинки на литър - с бърза поправка от парламента в закона за възобновяемите енергийни източници временно за 6 месеца, да се отмени биодобавката към бензина и дизела

Подобна мярка вече е прилагана през 2013 г., като нейната цел бе да смекчи поскъпването на горивата с 15-20 ст. заради вдигането на акциза тогава.

Трудноприложима е друга лансирана идея за сваляне на цените - пускането на горива от държавния резерв. Причината - липсва механизъм, по който да се контролира надценката, която търговците ще си сложат при препродажбата.

От държавния резерв обясняват, че пускането на стоки на цени под пазарните е в противоречие със свободната икономика и е практически невъзможно поради липсата на нормативна база как да бъде определена конкретна цена под пазарната. А в периода, в който суровините са изчерпани и още не са попълнени наново, щяло да има вакуум, в който държавата щяло да бъде лишена от възможността да реагира при евентуални кризи./24 часа

Още по темата

CHF CHF 1 2.10939
GBP GBP 1 2.35062
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.43683
USD USD 1 1.87844