България 03.04.2024 19:26 Снимка: ДНЕС+
Преди Великден: Работещите на Летище София готвят протести, възможна е отмяна на полети
Настояването на работещите е за 15% увеличение на заплатите, а от Летище София предлагат 5% плюс 100 лв. бонус присъствие
Работещите на Летище София са в протестна готовност. Причината са ниските заплати. Пред БНР Стефка Байчева - зам.-председател на Федерацията на транспортните работници към КТ "Подкрепа", посочи, че са провели няколко срещи с работодателите на Летище София.
Настояването на работещите е за 15% увеличение на заплатите, а от Летище София предлагат 5% плюс 100 лв. бонус присъствие. Те отказват по-голямо увеличение с аргумента, че инфлацията е по-ниска - 2,5%, обясни Байчева в предаването "Преди всички".
"Това не ни устройва. През 2023 г. средната брутна работна заплата на Летище София е 2348 лв., в които влизат и ваучерите за храна. От началото на концесията до момента служителите са намалели с около 50%. В същото време приходите за миналата година на Летище София са около 110 млн. евро", посочи тя, като уточни, че причината за напускането на служителите е именно ниското възнаграждение.
Ако на днешните преговори не се разберем, работниците ще решат как ще продължат нататък, каза Байчева. По думите ѝ опциите са протести или други начини за постигане на исканията.
Запитана дали ще се стигне до спиране на полети преди предстоящите празници, тя отговори, че всичко е възможно.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10146 |
GBP
|
1 | 2.22001 |
RON
|
10 | 3.84605 |
TRY
|
100 | 4.04334 |
USD
|
1 | 1.70191 |
Последни новини
- 21:26 Хороскоп за четвъртък, 6 ноември 2025 г.
- 19:37 Висящото чудо на Китай: Манастир в небето
- 19:30 Повдигнаха обвинение на мъжа, ударил кмета на с. Дъскот
- 19:22 Шефът на Профилигата се извини на Илиан Илиев
- 19:15 Крисия призна за Никола Цолов и заяви: Много съм горда с него
- 19:07 Русия към украинските войници в Покровск и Купянск: Предайте се, за да оцелеете
- 18:58 Андре Рийо обявява втори концерт в София – на 3 февруари 2026 година
- 18:50 Мечките в парка в Белица се готвят за зимен сън, поемат до 20 кг храна на ден