Пожарната с препоръки как да пазим горите

България 03.04.2023 14:39 Снимка: ДНЕС+

Пожарната с препоръки как да пазим горите

"Бъдете отговорни! Нека пазим горите и природата на България", призоваха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) чрез съобщение на своята фейсбук страница във връзка със Седмицата на гората.

От 3 до 9 април 2023 г. е седмицата-празник на българската гора и на лесовъдите в България.

От пожарната дават съвети за безопасност и как да действаме при пожар в природата. Отбелязва се, че не трябва да се изхвърлят неизгасени кибритени клечки и фасове в горима и леснозапалима среда, а също, че паленето на огън в гората е забранено, освен на обезопасените и обозначени за това места. От пожарната допълват, че е недопустимо паленето на огън при наличие на силен вятър. Препоръчват да не се изхвърлят бутилки, защото могат да проявят ефекта на лупа и това да доведе до запалване на суха трева, листа или растителни остатъци.

Пожарната препоръчва още преди да запалим огън на разрешените за това места, да се уверим, че разполагаме с вода или други средства за загасяването му, при поява на вятър и при напускане на мястото.

Абсолютно забранено е опалването на стърнищата, както и е забранено унищожаването чрез изгаряне на пасища, сухи клони и отпадъци в горски участъци. Това трябва да става чрез събирането, окосяването и извозването им на определените за това места, допълват от ГДПЗБН.

При пожар се препоръчва да се ориентираме за мястото на възникването му, фронтът и посоката на придвижване на огъня. При опасност трябва да потърсим безопасен път и да напуснем района в посока обратна на посоката на вятъра, се казва в съветите на пожарната.

„След като избегнеш първоначалната опасност, по най-бързия начин подай съобщение за забелязания пожар на тел. 112, в близка хижа или туристически пункт, в местното лесничейство или в кметството. Ако имаш информация за хора в близост до огнището на запалване или в района на пожара, подай бързо тази информация. Ако запалването е в начална фаза, може да го потушиш с пръст, пясък и тупалки от зелени клони. Ако имаш възможност, използвай вода или налична техника. Защити дрехите и косата си от запалване (при възможност ги намокри), както и дихателните си пътища (с мокра тъкан или други предпазни средства).“, съветват още от ГДПБЗН.

Посочва се, че средната скорост на пожарите в природата е 22.5 км/ч и за минути може да обхване огромни площи, пише БТА.

От пожарната отбелязват, че 35 % от територията на България са гори и че страната ни е на трето място в Европа по биологично разнообразие.

За една година горските масиви обработват над 10 500 000 тона въглероден диоксид и осигуряват 7 300 000 тона кислород.

CHF CHF 1 2.07802
GBP GBP 1 2.33524
RON RON 10 3.9314
TRY TRY 100 5.24801
USD USD 1 1.79731