
България 02.07.2025 13:19 Снимка: ДНЕС+
Петкова за растящия дефицит: Завещаха ни дупка в бюджета, няма как за месец да постигнем ефект
Приходите в държавния бюджет са нараснали с 3,2 млрд. лева или 11,5% спрямо същия период на миналата година. Това обяви министърът на финансите Теменужка Петкова по време на днешното заседание на Министерския съвет. Тя отговори на критиките на опозицията, породени от изнесените преди два дни данни, че бюджетното салдо е на минус 2,6 млрд. лева или 1,2% от БВП при заложен дефицит от 3% за годината.
Някои анализатори прогнозират, че само след два-три месеца бюджетният дефицит ще достигне заложените за цялата година 6,4 млрд. лв., или предвидения таван от 3% от БВП, което ще наложи актуализация на бюджета. Според коментари на икономисти и експерти във Фейсбук, този бюджет е изготвен с цел да издържи до 8 юли — датата, на която се очаква Съветът на ЕС официално да покани България за членство в еврозоната от 1 януари 2026 г.
По-рано днес Асен Василев от "Продължаваме промяната" заяви, че с дефицит от 2,6 млрд. лв. няма как бюджетът да бъде изпълнен без средства от Плана за възстановяване и устойчивост. Той обвърза това с приемането на правила за избор на ръководство на антикорупционната комисия и обвини управляващите в саботаж. "Не знам "ДПС - Ново начало" пазят или не Антон Славчев, начело на комисията, и каква е причината управляващите да саботират бюджета си, но няма как г-н Славчев да струва 10 млрд лв. на българския народ, заяви Асен Василев
Финансовият министър Теменужка Петкова определи тези твърдения като опит за политическа манипулация и отклоняване на вниманието от реалните данни за състоянието на финансите.
"От 1 януари до 31 май 2025 г. приходите възлизат на над 31,5 млрд. лева, което представлява 34,9% от предвидените в годишния план. Най-голям принос в това увеличение имат данъчните приходи, които са с 15,1% повече спрямо миналата година. Когато Асен Василев беше министър, събираше с 3,2 млрд. лв. по-малко", заяви тя в отговор на думите на Василев.
Тя напомни, че правителството е поело управлението на страната без приет бюджет и с ограничени възможности за разходи, равни на събраните приходи. От 1 май в сила са мерки на НАП и Агенция "Митници" за борба със сивата икономика и мерките за повишаване на приходите, които очакваме, за да може да покрием дупката в бюджета, която ни беше завещана, посочи Петкова. "За всеки студент в първи курс по икономика е ясно, че когато мерките действат в рамките на един на месец, няма как да се постигне очакваният ефект в годишен план. Анализите на НАП и Агенция "Митници" показват, че този ефект се очаква да бъде факт второто полугодие на 2025 г.", допълни финансовият министър, цитирана от БТА.
Разходите към края на май са 34,1 млрд. лв., с увеличение от 4,8 млрд. лева или 16,4%. Основната част от тях са за социални плащания, пенсии, персонал, капиталови разходи и субсидии — всичко законово разписано и неотложно, подчерта Петкова.
"Наш приоритет е стабилизирането на публичните финанси и преодоляване на последиците от предишното управление", посочи още Петкова.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09628 |
![]() |
1 | 2.2729 |
![]() |
10 | 3.86215 |
![]() |
100 | 4.18394 |
![]() |
1 | 1.66383 |
Последни новини
- 00:38 Хороскоп за четвъртък, 3 юли 2025 г.
- 19:34 Принц Уилям е притеснен за съпругата на баща си. Камила не спирала да пие
- 19:25 23-ма поставени отпаднаха още в първия кръг на "Уимбълдън"
- 19:18 Община Сатовча влезе в рекордите на "Гинес" с близо 1000 чешми
- 19:18 Руските въоръжени сили изпращат бронирани влакове за снабдяване на армейски части в Донбас
- 19:11 В Северна Македония се обидиха на еврокомисаря Марта Кос
- 19:03 Зверев: Вече не изпитвам радост от живота, трябва ми терапевт
- 18:55 Пациентска организация: Има достатъчно пари в НЗОК - над 9 млрд. лв., но не се разпределят правилно