България 28.08.2025 14:17 Снимка: ДНЕС+
Омбудсманът и НОИ стартират кампания „Пенсиите в евро“ - за възрастните хора
Омбудсманът Велислава Делчева и управителят на Националния осигурителен институт (НОИ) Весела Караиванова обсъдиха подготовката и провеждането на съвместна информационна кампания, насочена към възрастните хора, във връзка с въвеждането на еврото в България от 1 януари 2026 г. Това съобщиха от пресцентъра на институцията на омбудсмана.
Инициативата под наслов „Пенсиите в евро“ ще започне на 19 септември в Дупница със съвместни приемни и ще обхване предимно малки населени места в страната. Основната цел е да бъдат информирани и консултирани пенсионерите по всички въпроси, свързани с предстоящата промяна – от преизчисляването на пенсиите в евро до това как да разпознават фалшивите банкноти, за да не стават жертва на измамници.
По време на тези срещи ще се раздават и брошури с образци на евробанкноти и монети, за да могат възрастните хора да се запознаят с новите парични знаци и техните елементи.
От сигнали, получени в приемната на омбудсмана, става ясно, че процесът по превалутирането поражда тревога в немалко граждани от третата възраст, посочват от институцията на обществения защитник.
„Важно е всички български граждани, особено възрастните хора, да получат ясна, достъпна и навременна информация с въвеждането на еврото и как ще се отрази на техните доходи. Това е не само икономическа, но и социална програма, която изисква подкрепа и доверие“, подчерта Велислава Делчева, цитирана в прессъобщението.
„НОИ ще бъде активен партньор в тази кампания, защото темата за пенсиите е в центъра на общественото внимание. Ние искаме хората да бъдат спокойни и добре информирани за начина, по който ще бъдат преизчислени и гарантирани техните доходи“, допълни управителят на НОИ Весела Караиванова.
Подробна информация в кои общини и на кои дати ще продължи кампанията ще бъде публикувана на сайта на омбудсмана и популяризирана чрез местната власт и медии.
На 22 август от дирекция „Киберпрестъпност“ при Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" съобщиха за получен сигнал за първата киберизмама във връзка с въвеждането на еврото в България. Властите припомнят, че превалутирането и преобразуването на банкнотите и монетите ще се извършва само от Българската народна банка, търговските банки в България, както и от "Български пощи".
„Български пощи“, съвместно с местните власти, също започнаха кампания за обмяната на левове в евро в пощенските станции.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:08 Хороскоп за четвъртък, 9 юли 2026 г.
- 19:31 Anthropic следяла потребителите в Claude Code
- 19:23 Министър Керязов награди медалистките от Европейското първенство по художествена гимнастика
- 19:16 Петролът скочи с още 6% след като Тръмп обяви край на примирието с Иран
- 19:09 Защо Италия е "туристическият шампион" на Европа през 2026 г.
- 19:01 Джокович: Радвам се, че побеждавам играчи с 15 години по-млади от мен
- 18:53 12 държави от НАТО дават $50 млрд. за нова ракетна програма за защита на Европа
- 18:46 Европейската комисия притиска България за по-тежки екологични процедури