Първи две жертви на западнонилската треска и в България

България 29.08.2024 11:49 Снимка: ДНЕС+

Първи две жертви на западнонилската треска и в България

Засега има информация за още един българин, който е носител на болестта

Двамата пациенти, заразени със западнонилска треска, са починали, заявиха от здравното министерство пред NOVA.

Това са мъже на 73 и 74 години, които са имали и придружаващи заболявания.

Засега има информация за още един българин, който е носител на болестта. Тя се предава след ухапване от заразен комар. Тепърва се очакват още случаи, тъй като пикът на заболяването е именно през август и септември, коментира директорът на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова пред телевизията.

Тя препоръча хората, които имат грипоподобни симптоми през този период, да се изследват за западнонилска треска.

"Болеста отдавна е в България. Тя всъщност тръгна от западния бряг на река Нил и от 90-те години на миналия век вече е в Европа с няколко по-големи епидемични взривове. За нея се знае, че 80 на всеки 100 души я прекарват безсимптомно. А от останалите 20 - 19 са с грипоподобни прояви. И под 1% е делът на тези невроинвазивни форми, които протичат по-тежко. Заболяването се предава чрез ухапване от комари, които се заразяват от птици, които са резервоар на инфекцията", обясни Христова.

За двата случая на западнонилската треска у нас беше съобщено ден по-рано от Националния център по заразни и паразитни болести, като единият от случаите беше регистриран в София.

Възможно е в България да има скрити форми на западнонилска треска или такива, които не се диагностицират правилно, допълват от Центъра, посочвайки, че за това говорят многобройните случаи на инфекцията, докладвани в Гърция, Италия, Албания, Испания, Румъния, Унгария, Франция, Австрия, Сърбия, Хърватия.

Инфекцията с вируса "Западен Нил" е трансмисивно заболяване, което се предава чрез ухапване от заразени комари. Повечето случаи възникват в периода юли - септември заради активността на комарите. Без симптоми са 80% от инфектираните хора. При около 20% от заболелите се развива западнонилска треска, характеризираща се с главоболие, неразположение, треска, болки в мускулите, повръщане, обрив, умора, болка в очите, увеличени лимфни възли. При по-малко от един процент от заразените инфекцията може да протече като заболяване, засягащо нервната система, като рискови фактори са напреднала възраст, високо кръвно налягане, диабет, бъбречни заболявания, алкохолизъм и др.

Инкубационният период е от три дни до две седмици. Няма специфично лечение на заболяването, включително и чрез прилагане на антибиотици. На заразените се прилага поддържаща терапия. Няма разработена ваксина за борба с вируса при хората, допълниха от Центъра, цитирани от БТА.

CHF CHF 1 2.07625
GBP GBP 1 2.34686
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.12889
USD USD 1 1.75285