Отпускат 1,2 млн. лв. за модернизирането на четири столични болници

България 17.10.2025 15:40 Снимка: ВМА

Отпускат 1,2 млн. лв. за модернизирането на четири столични болници

Столична община предвижда над 1,2 млн. лева инвестиции в четири многопрофилни болници за активно лечение. Средствата ще бъдат използвани за ремонти, подмяна на остаряла ВиК инфраструктура, доставка на ново оборудване и апаратура, както и за разкриване на нови медицински дейности.

Предложението беше представено на брифинг от д-р Ваня Тагарева, заместник-председател на Столичния общински съвет, и д-р Антон Койчев, заместник-председател на постоянната комисия по "Здравеопазване и социална политика".

По думите им целта е да се модернизира базата на общинските лечебни заведения, да се подобрят условията за работа на медицинския персонал и за обучение на студенти, както и да се осигури по-добър достъп на гражданите до качествено лечение в различни специалности.

Общата стойност на инвестициите възлиза на 1 220 000 лв., които ще бъдат пренасочени от общински програми с неизползвани средства за текущата година.

Конкретните проекти:

Първа УМБАЛ "Св. Йоан Кръстител"

  • Предвижда се цялостен ремонт на отделението по анестезиология и интензивно лечение (ОАИЛ), доставка на медицинско и офис оборудване и специализирана апаратура.
  • Стойност на инвестицията - до 450 000 лв.
  • Проектът ще подобри условията за лечение на тежко болни пациенти, както и за клиничното и следдипломното обучение на студенти и специализанти по анестезиология и интензивна медицина.

Втора МБАЛ - София

  • Планиран е авариен ремонт на вертикалните канализационни клонове и щрангове от партер до шести етаж, за отстраняване на течове и подобряване на санитарно-хигиенната среда.
  • Стойност - около 120 000 лв.

Четвърта МБАЛ - София

  • Предвижда се закупуване на специализирана апаратура и оборудване за ново отделение по онко-гинекология, което ще разшири обхвата на медицинските услуги и ще осигури достъп на жените до съвременно лечение.
  • Инвестиция - 150 000 лв.

Пета МБАЛ "Княгиня Клементина"

  • Ще бъде извършен цялостен ремонт и модерно оборудване на Отделението по детски болести - единственото общинско педиатрично отделение в София.
  • Проектът ще създаде комфортна и безопасна среда за лечение на деца и ще подобри условията за работа на лекарите и сестрите.
  • Инвестиция - 500 000 лв.

Тагарева подчерта, че инвестициите ще се осъществят въпреки ограничените финансови ресурси и забавеното приемане на бюджета, като целта е до края на годината да започне реалната модернизация. "Най-общо това, което предстои да се случи, са инвестиции в размер над 1 милион лева в четирите големи общински многопрофилни болници на Столична община. Целта ни е гражданите да знаят, че модернизацията на лечебните заведения вече започва", заяви Ваня Тагарева.

Тя уточни, точе проектите са подготвени в тясно сътрудничество с дирекрите на болниците, а някои от тях вече са подготвили визуализации за бъдещия облик на отделенията.

Д-р Антон Койчев допълни, че подобни инвестиции са част от дългосрочната политика на СОС за подобряване на материалната база на общинското здравеопазване: "Ние се стремим да продължим постоянната политика на подкрепа за общинските лечебни заведения, въпреки трудностите и политическите препятствия. Работим в интерес на гражданите и на хората, които се грижат за тяхното здраве."

Той подчерта значението на ремонта на педиатричното отделение в Пета МБАЛ: "Това е единствената общинска педиатрия в София. Искаме да дадем шанс на децата и техните родители да имат съвременно, безопасно и уютно място за лечение. Вярвам, че това е първата стъпка към създаване на по-цялостна детска грижа в общинското здравеопазване."

Койчев обяви, че в болницата ще се разработи и програма за превенция на алергични и респираторни заболявания при деца, които стават все по-чести в резултат на замърсяването и индустриализацията в столицата.

По отношение на Четвърта МБАЛ той посочи, че откриването на новото отделение по онко-гинекология ще даде възможност за разширяване на дейността и стабилизиране на финансовите резултати на лечебното заведение.

"С тези стъпки изплащаме един дълг към хората, които всеки ден се грижат за живота и здравето на столичани. Това не са просто ремонти — това е инвестиция в бъдещето на общинското здравеопазване", заключи д-р Койчев./news.bg

CHF CHF 1 2.11281
GBP GBP 1 2.24937
RON RON 10 3.84348
TRY TRY 100 3.99141
USD USD 1 1.67437