България 05.10.2024 08:30 Снимка: ДНЕС+
Оранжев и жълт код за валежи в почти цялата страна
Днес през страната ще премине студен атмосферен фронт. Това съобщават от НИМХ.
Облачността и над източните райони ще се увеличи, ще е значителна и на много места ще има валежи от дъжд. Локални, временно интензивни и значителни по количество ще са валежите през деня в Западна и Централна България, а към вечерта и през нощта срещу неделя - и в Източна.
Оранжев и жълт код са обявени за повечето области на страната заради очакваните валежи.
Оранжев код е обявен за Благоевград, Велико Търново, Враца, Габрово, Ловеч, Плевен, Русе и Търговище. Жълт код е обявен за Видин, Кърджали, Кюстендил, Перник, Пловдив, Силистра, Сливен, Смолян, София-град, София област, Стара Загора и Шумен.
Кодовете не са в сила за Бургас, Варна, Добрич и Хасково.
По преминаването на фронта от запад на изток ще има и гръмотевици. В северозападните райони вятърът ще се ориентира от запад-северозапад ще е слаб до умерен; в останалата част от страната ще е от юг-югозапад - умерен, временно и силен.
Максималните температури ще са от 19-20 градуса в западните до 29-30 градуса в източните райони.
В планините облачността и над източните райони ще се увеличи и ще е значителна. На много места ще има валежи от дъжд, значителни през деня в Западна и Централна България, а към вечерта и през нощта срещу неделя - и в Източна. Ще има и гръмотевици. Вятърът в масивите в северозападната половина на страната ще се ориентира от северозапад ще е умерен и силен; в източната и по високите части ще остане от юг-югозапад, ще е временно бурен. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 18 градуса, на 2000 метра - около 12 градуса, но с преминаването на студения атмосферен фронт ще се понижават.
Над Черноморието облачността ще се увеличи и след обяд ще е значителна. Ще има и валежи от дъжд, в отделни райони с гръмотевици, значителни - през нощта срещу неделя. Ще духа умерен до силен вятър от юг. Максималните температури ще бъдат 24-27 градуса. Температурата на морската вода е 21-22 градуса. Вълнението на морето ще бъде 2-3 бала.
Атмосферното налягане е и ще остане по-ниско от средното за месеца.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:46 Ледено утро: Минус 19 градуса са регистрирани тази сутрин у нас. Очакват се още по-ниски температури
- 14:42 Мелони не вярва СAЩ да завземат Гренландия със силa
- 14:38 Гръцките фермери пуснаха движението през "Кулата - Промахон" след 26 часа блокада
- 14:38 Всяко трето дете в Европа е с наднормено тегло, лекарствата крият рискове
- 14:30 Игрална зала в Кюстендил изплати печалба с фалшиво евро
- 14:23 Италия блокирана от стачка във въздушния и жп транспорта
- 14:16 Все повече млади хора предпочитат Приюта за бездомни във Варна
- 14:12 Кметът на Киев: Половината град е останал без отопление заради руския удар