.jpg)
България 21.07.2025 18:26 Снимка: ДНЕС+
Одобриха промени в Закона за въвеждане на еврото, свързани с цените
Правителството днес е одобрило промени в Закона за въвеждане на еврото в България. Това стана ясно от сайта на Министерския съвет.
Причините, които налагат приемане на проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗИД на ЗВЕРБ) са свързани с необходимостта от допълнителни уточнения в действащия закон по отношение на периода и правилата на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите, информираността на гражданите по време на периода на двойно обращение, мерките за предотвратяване на необоснованото покачване на цените във връзка с преминаването към еврото, както и свързаните с това правомощия на контролните органи и ефективност на административнонаказателните разпоредби, се посочва в документа на МС.
Една от промените забранява на търговците да увеличават цените на предлаганите от тях стоки и услуги през периода на двойното обозначаване на цените, когато това не е обосновано от обективни икономически фактори. Уточнява се, че периодът на двойно обозначаване на цените в лева и в евро е с начална дата 8 август тази година и крайна дата - 31 декември 2026 г.
Тази промяна цели да избегне необоснованото повишаване на цените в месеците преди датата на въвеждане на еврото, така и през годината след това, освен ако това не се прави след повишаване на цените на суровини и материали, повишаване на цените на електрическата енергия и природния газ. Правителството мотивира въведената промяна с това, че проблемът в настоящата уредба е, че забраната за необосновано повишаване на цените обхваща само периода на двойно обращение (един месец), но не и по-дългия период на двойно обозначаване на цените. Това създава възможност за търговците да извършат ценови корекции преди или след този едномесечен интервал, без да нарушават изрично чл. 25, ал. 5 от ЗВЕРБ, въпреки че подобни действия биха противоречили на общия принцип на защита на потребителите по чл. 7.
Също така при двойното обозначение на цените в лева и евро се въвежда задължението видът и цветът на шрифта - той трябва да е еднакъв, включително и на съкращенията. По този начин се цели унифициране на различните подходи, досега възприети от търговците, по отношение на двойното обозначаване, като по този начин се цели да се избегне заблуждение сред гражданите.
Уточняват се и изключенията от задължението за двойно обозначаване в случаите, в които това е невъзможно технически или е необосновано скъпо. Двойно обозначаване е невъзможно и при: цената, посочена на етикети, издавани от електронна везна за измерване на маса, при цената на стоката или услугата, визуализирана на автомати, устройства и системи на самообслужване, включително без електрическо захранване, както и при продажната цена, която трайно е отпечатана върху персонализирани превозни документи на хартиен носител.
Одобрените промени предвиждат и по-високи санкции от определените към момента в Закона за въвеждане на еврото. Целта е те да имат превантивен характер и възпиращ ефект срещу нарушения.
Предстои промените да бъдат представени от финансовият министър Теменужка Петкова пред Народното събрание.
![]() |
1 | 2.09763 |
![]() |
1 | 2.25951 |
![]() |
10 | 3.85552 |
![]() |
100 | 4.16246 |
![]() |
1 | 1.67882 |
Последни новини
- 21:21 Хороскоп за вторник, 22 юли 2025 г.
- 19:36 The Telegraph: Великобритания подготвя 50-дневна кампания за въоръжаване на Украйна
- 19:28 Ердоган: Светът трябва да приеме реалността за съществуването на две държави в Кипър
- 19:21 Проф. Михаил Станчев: Войната в Украйна ще свърши, но няма да е тази година
- 19:13 След принц Андрю и делото "Епстийн": Книга обвинява още един член на кралското семейство в педофилия
- 19:06 Митата на Тръмп удариха производителите на зехтин в Гръция, търсят нови пазари
- 18:59 Техеран: Нов кръг преговори за иранската ядрена програма ще се проведе в Истанбул
- 18:52 Автобус падна от 25 метра в Русия, 13 миньори загинаха