НЗОК отново алармира за измама от името на Касата

България 21.11.2025 15:44 Снимка: ДНЕС+

НЗОК отново алармира за измама от името на Касата

НЗОК отново алармира за измама от името на Касата. На Фейсбук страницата си НЗОК посочва, че са получени "множество сигнали от граждани за получаване на SMS от името на институцията. Съобщенията "информират" за готовност за възстановяване на средства".

Касата изтъква, че това са пиратски съобщения, обикновено изискващи конкретно действие на потребителя, при което се задейства кибератака към неговото устройство.

"Институцията не изпраща съобщения на гражданите със съдържание за дължими суми/суми за възстановяване, както и такива, отнасящи се до техния здравноосигурителен статус, и друга персонална информация. НЗОК уведомява пациентите чрез съобщения, единствено за статуса на техните протоколи, с които се предписват лекарствени продукти, заплащани от НЗОК/РЗОК, както и за издадените ЛКК протоколи и заявления за отпускане на помощни средства и ремонти, и за издадените от НЗОК/РЗОК одобрения по постъпилите заявления", подчертава НЗОК.

При получаване на подобен тип писма със съмнително съдържание, НЗОК сигнализира компетентните органи за разследване на киберпрестъпления.

CHF CHF 1 2.1044
GBP GBP 1 2.21875
RON RON 10 3.84348
TRY TRY 100 4.00908
USD USD 1 1.69865