Нов гаф на посланик Панайотов: През април внесе резолюция в Конгреса март да бъде BG месец в САЩ

България 06.04.2025 12:31 Снимка: ДНЕС+

Нов гаф на посланик Панайотов: През април внесе резолюция в Конгреса март да бъде BG месец в САЩ

Опитът за бърз ПР изигра лоша шега на дипломата, който едва ли ще изкара пълния си мандат във Вашингтон

В неуспешен опит за ПР, изпадналият в немилост посланик във Вашингтон Георги Панайотов обяви, че през април е внесена резолюция в американския Конгрес, която да обяви март 2025 г. за "Месец на българо-американското наследство", за да се почете приноса на българските имигранти и техните потомци в Съединените щати.

Вероятността предложената резолюция 291 да бъде приета в Конгреса е по-малко от нула, а по традиция американския законодател не приема актове, които да важат със задна дата.

“Какъв е смисъла като март мина?”, питат във Facebook учудени българи под поста на посолството ни във Вашингтон.

През последните седмици посланик Панайотов се опитва да отчита дейност след като сигналите от София са, че той няма да изкара пълния си мандат в американската столица.

След поредица от скандали и гафове той е загубил доверието както на управляващите партии, така и на президента Румен Радев. Посланиците се назначават и отзовават с указ на президента по предложение на Министерски съвет.

Текстът на самата резолюция също показва сериозни пропуски и буди въпроси за професионализма на Панайотов. В нея липсва информация за най-старата действаща организацията на български емигранти в САЩ – Македонската патриотичната организация, която от години е жертва на опити за превземане от Република Северна Македония.

Всъщност, липсата на адекватни дейности в отговор на македонските лобистки интереси в САЩ, беше причината за смразяването на отношенията между Панайотов и Радев, а от трибуната на Народното събрание той беше наречен “скъпо платен турист във Вашингтон”. Липсата за информация за МПО в резолюцията е добра новина за Северна Македния, защото ще продължи да им дава възможност да правят опити да я припознаят като своя организация.

От посолството пишат още: Резолюцията подчертава постиженията на българите в САЩ в различни области, тяхното влияние върху американската култура, както и историческите и дипломатическите връзки между двата народа. Специален фокус е поставен върху приноса на българската азбука, създадена в Преславската книжовна школа през 9-ти век, към световното културно наследство. В текста обаче липсва информация за постиженията на големите ни общности след 90-те години  в САЩ, включително и тази в Чикаго.

Внасянето на мартенската резолюция през април е поредния гаф на Панайотов.

През ноември BG VOICE разкри, че посланикът ни е загубил доверието на американската страна. Те деликатно са уведомили българската страна, че не желаят той да присъства на среща през септември на тогавашния външен министър Мария Габриел и държавния секретар Антъни Блинкен, която се проведе във Вашингтон.

Завършилият Московския държавен институт по международни отношения Панайотов беше изненадващо посочен за служебен министър на отбраната. Брат му Тодор Панайотов пък е осветен като сътрудник на Държавна сигурност, който е собственик на голям туристически обект в Поморие. Той е бил нещатен служител при ОУ на МВР в Бургас по линия на ПГУ и е работил в службите под псевдонима "Дринов", а е разкрит след проверка на общинските съветници в Поморие през 2013 г.

При назначението на Панайотов за посланик американската страна забави даването на неговия агреман два месеца. Ден повече е деликатен отказ в дипломацията, но забавянето още тогава беше разтълкувано като сигнал за притесненията на американците към номинацията на Панайотов. Преди да замине за Вашингтон той определи като най-голямото си предизвикателство да възстанови доверието, загубено през последните няколко години, със САЩ. Изглежда, че сега е загубил тяхното.

Доверието към Панайотов в американската столица едва ли ще се повиши и при новата администрация на Доналд Тръмп. Посланикът ни често коментираше вътрешнопартийните проблеми на двете партии в разрез с добрия дипломатически тон. Затова от Външно министерство му забраниха публичните изяви без изрично тяхно съгласие още през април 2023 г.

Пред NOVA TV Панайотов коментира надпреварата между Джо Байдън и Доналд Тръмп така: „Разлика за България някаква съществена няма да има, но нюанси ще има, защото това са различни хора с различни подходи и позиции. Не мога да се наема да кажа кой е по-добрият сценарий за България. Истината е, че Байдън принадлежи към онова поколение, израсло по време на Студената война. Тръмп също принадлежи към него, защото разликата им в годините не е голяма. Характерното при Байдън е, че неговият стремеж да пази демокрацията и свободата в света, Америка да е пазител на демокрацията е по-ясно изразен. При Тръмп има може би повече бизнес подход.“ В същото интервю Панайотов предизвика още подигравки, признавайки, че се информира за събитията в САЩ от телефона.

Панайотов беше сред малцината посланици от Европейския съюз, които не присъстваха на партийните конференции на демократите и републиканците през лятото. Дипломатите използваха срещите, за да установят близки контакти със съветници и хора от екипите на Камала Харис и Доналд Тръмп в очакване на следващата администрация. Панайотов обаче не беше уведомил МВнР за събитията и не участва в тях.

В София отдавна поставят под въпрос работата на Панайотов, но заради поредицата избори и служебни кабинети той се измъква от отговорност. През неговия мандат няма никакъв напредък по преговорите за социална спогодба, а въпросът с отпадането на визите се движи от София.

Няколко часа отне коригирането на грешката на националния ни празник
Източник Сн.: Младен Петков/БНР

Досега мандатът на Панайотов ще се запомни с колосалния гаф на 3 март 2023 година когато той освети моста „Фредерик Дъглас“ във Вашингтон в цветовете на руското знаме. В началото на мандата си пък той за малко не забърка България в скандал с Германия след като обвини тяхната авиокомпания „Луфтханза“ в дискриминация заради неуредица с полет на сина му. Панайотов написа дълъг пост във Facebook с обвинения към германците, който беше широко отразен в българските медии, но впоследствие се оказа, че е безпочвен.

Бездействието на Панайотов в отпор на македонския лобизъм в САЩ пък беше определен като опасни за България. В анализ информационната агенция БГНЕС написа: Некадърността на посланика ни в САЩ води до престъпления срещу България. Липсата на базисни познания за националната сигурност и интереси водят до тежки грешки, граничещи с престъпления от страна на българския посланик в САЩ Георги Панайотов, който допуска разглеждането на антибългарски документ в Сената на САЩ.

Ясен Дараков, BG Voice

CHF CHF 1 2.07912
GBP GBP 1 2.30138
RON RON 10 3.9295
TRY TRY 100 4.65344
USD USD 1 1.76886