Николай Младенов: България трябва да защити интересите си в Черно море

България 17.09.2023 12:11 Снимка: ДНЕС+

Николай Младенов: България трябва да защити интересите си в Черно море

Действия, наподобяващи тези на Руската федерация в Черноморкста зона на България, не трябва да се допускат в рамките на международното право. България трябва да поддържа съюзнически отношения с Румъния и Турция в отговор на заплахите в Черноморската зона, каза бившият външен министър Николай Младенов. Той подчерта необходимостта от инвестиции в българския флот, за да се защити територията и суверенитета на страната.

Младенов, който в момента се намира в Ирак за срещи с правителството и кюрдската и иракската страна, предупреди за нарастващите световни кризи и настоятелната нужда от международно сътрудничество. Той спомена климатичните промени и разместването на икономиките като два от ключовите предизвикателства.

"Много неща се случват в момента - видими и невидими. Светът сякаш никога не се е сблъсквал с толкова много кризи едновременно. Част от тези кризи изискват сътрудничество от всички държави по света. Не могат да се решат от една или друга. Климатичните промени са пример за това - никой не може да се справи сам. Виждаме една тенденция на раздробяване на света, на групиране на отношенията между държавите, която пречи на глобалното действие. Същевременно има и други процеси, които текат от много години - те също са много притеснителни", заяви още Младенов.

Според Младенов, промяната на икономическите процеси след COVID-19 кризата и увеличаването на държавните дългове в Западна Европа, Северна Америка и африканските страни създават пречки пред световната търговия и водят до регионализация на икономическото развитие.

"В Африка ще живеят 4,5 пъти повече хора отколкото в Китай. Индия пък е най-населената държава в света. Населението на Европа застарява", каза бившият външен министър.

"Другият процес е глобалното затопляне, с което всички трябва да свикнем да живеем. На трето място виждаме разместването на икономиките в света, което за мен е най-притеснителното. След COVID кризата видяхме едно много силно увеличаване на държавните дългове в Западна Европа, Северна Америка и в африканските страни, които пък са значително по-бедни. Това забавяне на икономическия растеж води до промяна на икономическите процеси в света. Най-притеснителното е, че от 2010 г. до 2023 г. са се увеличили драстично пречките пред световната търговия, което води до регионализация на икономическото развитие и до разглобяване на световната икономика", заяви още той.

"И на последно място, факторът, който е най-трудно предвидим - навлизането на високите технологии. Ако до този момент светът се е делил на Изток и Запад, по-беден и по-богат - новото деление ще бъде на тези държави, които имат достъп до изкуствения интелект и високи технологии, както и тези, които нямат", подчерта Николай Младенов

CHF CHF 1 1.99554
GBP GBP 1 2.27467
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.61747
USD USD 1 1.81162