
България 29.04.2023 14:31 Снимка: ДНЕС+
Най-много българи са пътували до Гърция и Турция за Великден
Данните на Института за анализи и оценки в туризма показват, че най-много от сънародниците ни, пътували в чужбина, са избрали Гърция и Турция, предава bTV
„Около 260 000 българи са пътували в страната, а 75 000 в чужбина по време на великденските празници. И през лятото, и през другите сезони големият брой сезони се реализират от вътрешните пазари. Насърчаването на вътрешния туризъм създава работни места и подобрява местните икономики“, обясни директорът на Института за анализи и оценки в туризма проф. Румен Драганов.
Според данните на Института за анализи и оценки в туризма разходите за почивка в България са били 380 лв., а в чужбина 425 лв.
„Хората пътуват до близки места, в Турция заради шопинг, в Гърция, защото имат установени места, на които ходят. Свикнали са“, коментира Румен Драганов.
Отчетен е ръст от 19% в туристите, посетили България през зимния сезон.
Той заяви, че се очаква много силен летен туристически сезон.
„С 40% са се увеличили ранните резервации за почивка през лятото тази година. Възстановяваме целия британски пазар, много голям интерес от Полша, Словакия, Израел“, коментира още Румен Драганов.
Конфликтът с хижа „Христо Смирненски“
„Беше показан жълт картон на председателя на Българския туристически съюз. Той мисли, че е в правото си да влезне в имот, който на БТС и да смени ключалката. Само че законът изисква всичко да стане по съдебен ред“, коментира Румен Драганов.
Той допълни, че има много сериозен проблем в Българския туристически съюз: „оказа се, че има много имоти, които са отдадени безвъзмездно и безсрочно.“
Още по темата
![]() |
1 | 2.09113 |
![]() |
1 | 2.30722 |
![]() |
10 | 3.8214 |
![]() |
100 | 4.48586 |
![]() |
1 | 1.73821 |
Последни новини
- 20:25 Хороскоп за понеделник, 12 май 2025 г.
- 19:34 Тошко Йорданов: Няма разнобой, ИТН отдавна сме посочили, че сме за еврозоната
- 19:25 Проф. Валери Стефанов: Спасението става първата точка в дневния ред на човечеството
- 19:16 Крайнодесни германски екстремисти се насочват към училища с антиимигрантски листовки
- 19:06 Лацио спъна Ювентус с гол в 96-ата минута, битката за топ 4 остава жестока
- 19:02 Ердоган пред Путин и Макрон: Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна
- 18:55 Атанас Атанасов, БСП-ОЛ: Този референдум за еврото е невъзможен
- 18:45 Желязков поздрави йеромонах Гавриил за въдворяването му за игумен на манастира "Св. Георги Зограф"