България 08.08.2024 15:13 Снимка: ДНЕС+
Млад мъж в мозъчна смърт даде шанс за живот на трима българи
Бъбреците на 27-годишния донор бяха трансплантирани на двама мъже с хронична бъбречна недостатъчност, а черният дроб - на 52-годишен мъж в крайна фаза на цироза
Специалисти от Военномедицинска академия (ВМА) и УМБАЛ "Александровска" извършиха трансплантации на трима пациенти.
До тях се стигна след донорска ситуация в УМБАЛ "Света Анна" в София. Донорът е 27-годишен мъж от Благоевград, изпаднал в мозъчна смърт, вследствие на аневризма.
Експлантацията на черния дроб бе извършена от екипа на ВМА, ръководен от доц. Васил Михайлов.
"Последва една изключително сложна технически трансплантация, която продължи 9 часа. Реципиентът, 52-годишен мъж, постъпи в болница поради влошаване на състоянието - той беше в крайна фаза на чернодробна цироза, с наднормено тегло и редица други придружаващи заболявания, което налагаше трансплантация в условията на относителна спешност. Въпреки високия риск от предстоящи трудности, направихме сложната интервенция, като искам да подчертая ключовата роля на колегите-анестезиолози", коментира проф. Никола Владов, ръководител на трансплантационния екип на ВМА.
В момента пациентът е в стабилизирано състояние, интубиран, на апаратна вентилация.
Бъбреците са трансплантирани на двама мъже с хронична бъбречна недостатъчност, избрани с най-голям процент органна съвместимост с донора от общо 10 поканени за оценка от листата на чакащи.
Единият реципиент е на 55 години от Хасково, а другият пациент е на 62 години от София. След интервенцията, трансплантираните се възстановяват в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение на болницата. Състоянието им е стабилно, с много добри жизнени показатели и диуреза, съобщават от болницата.
Медиците изказват своята изключителна признателност към близките на донора, които въпреки трудния за тях момент, са взели това тежко, но животоспасяващо решение.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:03 14-годишна родилка откарана с въздушната линейка от В. Търново към София
- 16:55 Радев: Всички ще плащаме вересиите на олигархията
- 16:46 Коцев предлага DARA за почетен гражданин на Варна
- 16:38 Мъж опита да подкупи полицай по време на разпит в районното във Вършец
- 16:29 Министерството на транспорта предупреждава за фалшиви SMS-и и имейли от негово име
- 16:21 Корабът с хантавируса акостира в Ротердам
- 16:12 Коя е фирмата зад първия български завод в Азербайджан
- 16:04 Pyмъния pиcĸyвa чacт oт гaзa oт Чepнo мope дa тpъгнe ĸъм Унгapия